احتمال تجزیه اقلیم – فوج نیوز

صبا 1 468

احتمال تجزیه اقلیم

جهان > خلیج‌ فارس – مسعود بارزانی روز یکشنبه مطابق پیش‌بینی‌ها، با کناره‌گیری از ریاست، زمینه را برای انتقال قدرت به نخست‌وزیر و رئیس پارلمان اقلیم مهیا کرد.

 بسیاری انتظار داشتند خروج بارزانی نقطه شروعی برای پایان بحران اقلیم بعد از اجرای همه‌پرسی استقلال باشد. اما تداوم اختلافات گسترده میان احزاب کردی و تأکید بغداد و اربیل بر پیش‌شرط‌های مذاکره‌ناپذیر برای آغاز مذاکرات، آینده اقلیم کردستان عراق و اصل برگزاری انتخابات ریاستی در ۸‌ماه آینده را با پرسش‌های متعددی روبه‌رو کرده است. در این زمینه با اردشیر پشنگ، کارشناس مسائل کردستان عراق گفت‌وگو کرده‌ایم.

  • بحران اقلیم کردستان عراق با کناره‌گیری بارزانی از قدرت وارد مرحله جدیدی شده است. آیا خروج وی از این صحنه به بازگشت ثبات و آرام شدن فضای شمال عراق کمک خواهد کرد؟

پیش از هر چیز باید تأکید کنم کناره‌گیری مسعود بارزانی از قدرت را نباید به‌معنای پایان حیات سیاسی او در تحولات اقلیم کردستان به‌حساب آورد چرا که حزب دمکرات با توجه به در اختیار داشتن اکثریت کرسی‌های پارلمان، همچنان نقش جدی در مرحله انتخاب جانشین برای او خواهد داشت.

هم‌اکنون، اقلیم کردستان وارد دوران‌گذاری می‌شود که رسما بعد از کناره‌گیری بارزانی از قدرت، آغاز شده و تا زمان برگزاری انتخابات ریاستی و پارلمانی اقلیم در ۸‌ماه آینده ادامه خواهد داشت. در این مرحله، قدرت اصلی در اختیار نخست‌وزیر و بعد از وی پارلمان اقلیم است. بنابراین با توجه به موقعیت نچیروان بارزانی، برادرزاده مسعود و از رهبران حزب دمکرات، می‌توان انتظار داشت که فعلا، قدرت نزد این جریان باقی مانده و تغییر جدی در صحنه ایجاد نخواهد شد.

  • پیش‌بینی شما از شرایط حاکم بر انتخابات آینده اقلیم و نتایج آن چیست؟ آیا احزاب کردی قادر هستند تا آن زمان از بحران‌های فعلی عبور کرده و انسجام خود را بازیابی کنند؟

با توجه به شرایط فعلی داخل اقلیم، پیش‌بینی نتایج و یا حتی اصل برگزاری انتخابات ریاستی و پارلمانی امر مشکلی است. اختلافات میان جریانات کردی و به‌ویژه نزاع داخلی حزب اتحادیه میهنی که در پی بحران جانشینی جلال طالبانی و جنگ قدرت میان بازماندگان وی شکل گرفته، تأثیر جدی بر روند انتخابات و به‌طور کلی سرنوشت اقلیم کردستان عراق خواهد داشت. باید دید اتحادیه میهنی طی چند‌ماه آینده وارد دوران جدیدی از انشعاب‌‌های تازه می‌شود و یا برخلاف روند فعلی، انسجام خود را حفظ خواهد کرد.

بنابراین به‌طور خلاصه می‌توان گفت پاسخ به این سؤال نه در اربیل و نزد خانواده و نزدیکان بارزانی، بلکه در سلیمانیه نهفته است. پیش‌بینی من این است که درصورت تداوم روند همکاری‌های فعلی اتحادیه میهنی با دولت مرکزی بغداد و متحدان منطقه‌ای آن، آینده اتحادیه میهنی با بحران جدی روبه‌رو خواهد شد.

  • در چنین شرایط، آیا می‌توان انتظار داشت مذاکرات بغداد و اربیل در آینده‌ای نزدیک به نتیجه برسد؟

به‌طور کلی شرایط اقلیم کردستان بسیار شکننده و بی‌ثبات است و در سایه این وضعیت نمی‌توان انتظار داشت مذاکرات بغداد و اربیل به نتیجه مطلوبی در آینده نزدیک دست یابد. از سوی دیگر شکست مذاکرات هم ممکن است زمینه را برای افزایش بی‌ثباتی‌ها و یا حتی جنگ فراهم کند.

به‌عبارت دیگر کار به جایی رسیده که اصولا بقای ساختار اقلیم کردستان به‌عنوان منطقه‌ای فدرالی در ۴استان اربیل، دهوک، سلیمانیه و حلبچه با چالش روبه‌رو است. اکنون این احتمال وجود دارد که طرفین به سمت مدیریت دو اداره‌ای که در دهه ۹۰تجربه شده بود، حرکت کنند؛

به‌گونه‌ای که اداره سلیمانیه و حلبچه در اختیار اتحادیه میهنی و گوران قرار بگیرد و حزب دمکرات بر دهوک و اربیل مسلط باشد. من فکر می‌کنم احتمال انشقاق داخلی به ۲ منطقه اداری بیشتر از بقای حکومت اقلیم کردستان واحد است. هم‌اکنون سلیمانیه با بحران جانشینی مواجه است و تا زمانی که این مسئله در سلیمانیه حل نشود، نمی‌توان انتظار بازگشت ثبات به اربیل و سایر نقاط اقلیم را داشت.

تلگرام

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

تلگرام