ارزیابی رشد مغز نوزادان زودرس با هوش مصنوعی – فوج نیوز

صبا 1 468

  اخبارپزشکی,خبرهای پزشکی, نوزادان زودرس

محققان دانشگاه هلسینکی در فنلاند موفق به توسعه یک نرم‌افزار مبتنی بر یادگیری ماشین شده‌اند که قادر است با تفسیر سیگنال‌های مغزی نوزاد زودرس، عملکرد و رشد مغز وی را ارزیابی کند. 

به گزارش  ایرنا از ساینس دیلی، یادگیری ماشین (Machine learning) یکی از شاخه‌های وسیع و کاربردی هوش مصنوعی است که با تنظیم و اکتشاف روش ها و الگوریتم‌ها، توانایی یادگیری را در اختیار نرم‌افزارها و سامانه‌ها قرار می‌دهد.

 

یکی از مهمترین مشکلات کودکانی که پیش از موعد متولد می‌شوند، عدم توسعه مغز و اعصاب است. محققان برای ارزیابی دقیق عملکرد و رشد مغز نوزادان زودرس، از یک نرم‌افزار مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده‌ کرده‌اند. این روش زیاد دقیق و کاملا خودکار است و با تفسیر امواج مغزی (EEG) نوزاد، رشد مغز وی را ارزیابی می‌کند.

 

در حال حاضر برای بررسی رشد نوزاد از جداما استفاده می‌شود که شامل وزن، قد و اندازه دور سر نوزاد است. اما با استفاده از این نرم افزار به طور عملی و دقیق می‌تواند توسعه و رشد سیستم عصبی نوزاد را بررسی کرد و در صورت نیاز اقدامات مراقبتی لازم را صورت داد.

 

در واقع با این روش برای اامان بار است که می‌توان بلوغ مغز نوزاد زودرس را پیش و بعد از مراقبت‌های ویژه بررسی کرد.

 

از هر ۱۰ نوزاد، یکی پیش ازموعد متولد می‌شود. اواخر دوران بارداری در رشد مغز جنین زیاد با اهمیت است و فعالیت الکتریکی مغز تقریبا هر هفته تغییر می‌کند بنابراین آگاهی از رشد مغز و مراقبت های لازم در سلامت نوزاد نقش مهمی دارد.

 

نتایج این مطالعه در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

 

تلگرام

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

تلگرام