اصلاحاتی برای تقویت پادشاهی سعودی – فوج نیوز

صبا 1 468

اصلاحاتی برای تقویت پادشاهی سعودی

جهان > خلیج‌ فارس – حسین ابراهیم‌نیا:
بروز و ظهور نسل جدیدی از نخبگان سیاسی در حکومت آل‌سعود که از قضا اغلب آنها تحصیلکرده غرب هستند، در کنار جمعیت ۷۰درصدی جوانان این کشور و ایضا فشارهای خارجی، تبدیل به بستری جهت تغییرات سریع و پی‌درپی در این کشور به‌خصوص در حوزه زنان شده است.

لذا ذهن با این پرسش مواجه می‌شود که این همه دگرگونی و فرمان‌های از بالا به پایین تا چه اندازه دارای استمرار و عمق است. برخی معتقدند این تغییرات، زیربنایی نبوده و نمی‌تواند در جامعه اثرگذاری مطلوب داشته باشد اما باید گفت که این تغییرات گرچه حالت دستوری دارد، اما با هدف استمرار در آینده این کشور دنبال می‌شود.

در این رابطه باید به نکات ذیل توجه کرد: نخست؛ پادشاه در حال تحکیم پایه‌های قدرت اماعهد جوان خود است و در این راستا بر نقش زنان تأکید بسیار دارد. زنان جوان امروز عربستان، مادران این کشور هستند و می‌توانند پرورش‌دهنده نسلی باشند که محمد‌بن‌سلمان، اماعهد امروز و پادشاه آینده را در دوران میانسالی یاری کند. دوم؛ خاندان سلمان در پی آن است که چهره همراه با ایهام و ابهام پادشاهان سعودی را نزد جهانیان بهبود بخشد تا دیگر عربستان را با هویت وهابی‌اش نشناسند.

سوم؛ مسئله مهم اقتصادی است که عربستان را به این سمت سوق می‌دهد. موضوع کاهش درآمدهای نفتی و افزایش جمعیت جوان و جویای کار امری است که اگر خاندان سعودی آن را نادیده انگارد در آینده به ضررشان تمام خواهد شد.
بنابراین می‌توان گفت موضوع اصلاحات عربستان درنظر خاندان سلمان و به‌خصوص اماعهد این کشور که پیش‌برنده این اصلاحات به شمار می‌رود، جدی و عمیق است؛

چراکه او می‌خواهد با انجام پاره‌ای اصلاحات در اقتصاد و ایجاد آزادی‌هایی در حوزه اجتماعی برای جوانان و زنان، پایه‌های قدرت خود را تحکیم کند. او کاملا آگاه است که نسل جوان از برنامه‌های او حمایت می‌کند. تحصیل شاهزادگان سعودی در غرب و حضور در رأس هرم قدرت در عربستان، موضوع تقابل سنت‌های محافظه‌کارانه و مدرنیسم را از لایه‌های عمیق خاندان پادشاهی و همچنین سپهر عمومی جامعه از حالت پنهان خارج کرده و مطالباتی را به‌وجود آورده که باید به آنها رسیدگی شود.

قدرت‌گیری اماعهد جوان در دهه ۳۰زندگی، او را امیدوار ساخته که می‌تواند سالیان سال در رأس هرم قدرت بماند. لیکن سلمان، پادشاه ۸۰ساله و پدر اماعهد، درصدد است تا پیش از انتقال کامل قدرت و رهبری عربستان به فرزند جوانش، با ایجاد دگرگونی‌های لازم و به‌وجود آوردن بسترهای مورد نیاز، راه را برای این انتقال قدرت هموار کند.

سلمان آگاه است که اماعهد جوان با چالش‌های زیادی درون دربار پادشاهی روبه‌رو خواهد بود؛ لیکن به‌دنبال برطرف کردن این موانع است. بر همین اساس اجرایی کردن افکار شاهزاده جوان با سرعت دنبال می‌شود. محمدبن‌سلمان در حال برنامه‌ریزی است که پایه‌های قدرت را از شکل سنتی خارج کرده و به بدنه جوان جامعه به‌عنوان حامیان اصلی خودش منتقل کند.

  • پژوهشگر مرکز مطالعات خاورمیانه
تلگرام

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

تلگرام