افزایش بی‌سابقه دی‌اکسید‌کربن در اتمسفر زمین در سال ۲۰۱۶

صبا 1 468

افزایش بی‌سابقه دی‌اکسید‌کربن در اتمسفر زمین در سال ۲۰۱۶

دانش > محیط زیست جهان – ::
براساس گزارش سازمان هواشناسی جهانی، غلظت دی اکسید کربن در اتمسفر زمین در سال ۲۰۱۶ به رکوردی جدید و بی‌سابقه دست یافته‌است.

براساس گزارش BBC، گفته مي‌شود افزايشي كه غلظت دي اكسيد كربن در اتمسفر زمين طي يك سال گذشته داشته‌است 50 درصد بالاتر از ميانگين 10 سال گذشته بوده‌است.

محققان معتقدند که تلفيقي از فعالیت‌های بشری و پدیده ال نینیو باعث شده افزایش غلظت دی اکسید کربن در جو زمین به حدی شتاب پيدا كند که در 800 هزار سال گذشته بی‌سابقه است، در نتیجه مقدار دی اکسید کربنی که اکنون در اتمسفر زمین تلنبار شده‌است در سه تا پنج میلیون سال اخیر بي‌سابقه بوده‌است.

درچنين شرايطي دانشمندان می‌گویند دستيابي به هدف اصلی پیمان پاریس امري غيرممكن به نظر مي‌رسد. هدف معاهده اين بود که تا سال 2030 میانگین حرارت زمین نسبت به شروع انقلاب صنعتی از دو درجه بالاتر نرود.

برآورد امسال سازمان هواشناسی جهانی بر اساس ایستگاه‌های اندازه گیری است که در 51 کشور دنیا پراکنده‌اند و غلظت گازهای گرم کننده سياره زمین مانند دی اکسید کربن، متان و مونوکسید دی نیتروژن را اندازه می‌گیرند.

آنچه در گزارش سازمان هواشناسی جهانی آمده آن مقدار از گازهای گرم کننده است که پس از جذب بخشی عظیمی از این گازها توسط اقیانوس ها و لايه بیوسفر (بخش زنده سياره زمین) در جو زمین باقی مانده‌است.

به این ترتیب در جو زمین در سال گذشته غلظت دی اکسید کربن به بیش از ۴۰۳ قسمت در میلیون رسید در حالی که سال پیش از آن چهارصد قسمت در میلیون بود.

به كفته اکسانا تاراسووا رئیس برنامه پایش جو سازمان هواشناسی جهانی آنچه در سال ۲۰۱۶ مشاهده شده بزرگترین میزان افزایش در سی سالی است که شبکه پایش اتمسفر کار خود را آغاز کرده است، پیش از این بزرگترین میزان افزایش دی اکسید کربن در اتمسفر در ال نینیوی قبلی بود، در سال۱۹۹۷ تا ۱۹۹۸  که 2.7 قسمت در میلیون افزایش یافت، اما اکنون 3.3 قسمت در میلیون است که 50 درصد بیش از متوسط 10 سال اخیر است.

پدیده ال نینیو باعث کاهش جذب دی اکسید کربن می‌شود زيرا خشکسالی به همراه می آورد و به این ترتیب توان گیاهان و درختان را برای جذب دی اکسید کربن کم می‌کند.

گزارش سازمان هواشناسی جهانی نشان می‌دهد که میزان دی اکسید کربنی که فعالیت بشر آزاد می‌کند کاهش یافته است، اما به گفته دکتر تاراسووا آنچه اهمیت دارد مجموع دی اکسید کربنی است که در جو تجمع پیدا کرده و چرا که این گاز قرن‌ها در جو می‌ماند.

گزارش سازمان هواشناسی جهانی همچنین حاکی است که در هفتاد سال گذشته افزایش دی اکسید کربن در جو صد برابر مقداری است که در پایان عصر یخبندان بوده است.

افزایش سریع دی اکسید کربن در جو زمین، بنا به گزارش سازمان هواشناسی جهانی، به تغییرات غیر قابل پیش‌بینی در سیستم آب و هوا و اختلالات اقتصادی و اکولوژیک منجر می‌شود. در این گزارش همچنین آمده که از سال 1990، نيروي تابش (radiative forcing) 40 درصد افزایش یافته و این هم بر گرم شدن آب و هوای زمین اثر دارد.

نيروي تابش تفاوت بین انرژی‌ای است که زمین از نور خورشید دریافت می‌کند با انرژی‌ای که از خود به بیرون ساطع می‌کند. اما مسئله این است که این تغییرات مانند گذشته 10 هزار سال طول نمی‌کشد و بسرعت اتفاق می‌افتد. 

زمانی که چنین میزانی از دی اکسید کربن در جو تجمع پیدا کرده بود سه تا پنج میلیون سال پیش در میانه عصر پلیوسن بود که هوای کره زمین از الان دو تا سه درجه گرمتر بود و به دلیل آب شدن یخ‌های گرین‌لند و غرب قطب جنوب، سطح آب دریاها ده تا بیست متر بالاتر بود.

یکی از نگرانی‌هایی که گزارش سازمان هواشناسی جهانی به آن اشاره کرده، افزایش اسرار آمیز متان در اتمسفر زمین است که مانند دی اکسید کربن از متوسط ده سال گذشته بیشتر است. 

تلگرام

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلگرام