افکار مرتبط با خودکشی با اسکن مغزی ردیابی شدند – فوج نیوز

صبا 1 468

  اخبارعلمی ,خبرهای علمی, اسکن مغزی

محققان توانستند با کمک اسکن مغز افکار مرتبط با خودکشی را در افراد ردیابی کردند. 

به گزارش مهر به نقل از فیز، این مطالعه در دانشگاه کارنگی ملون انجام شده است و نشان می دهد فعالیت مغز افرادی که به خودکشی تمایل دارند هنگام شنیدن کلمات مرتبط با واژه «مرگ» با افراد معماما متفاوت است.

 

هرچند خودکشی یکی از دلایل مهم مرگ و میر در جوامع مختلف است اما پیش بینی آن کار زیاد مشکلی به حساب می آید.

 

به همین علت کارشناسان معتقدند این آزمایش چشم اندازی خارق العاده را برای اامان بار از نحوه تفکر افراد متمایل به خودکشی و اقدامات پیشگیرانه لازم را نشان می دهد.

 

به هرحال محققان با استفاده از ماشین یادگیری متوجه شدند فعالیت های مغز هنگام تمایل فرد به خودکشی چگونه است و چطور باید آن را با فعالیت مغز سالم مقایسه کرد.

 

پروفسور مارسل جاست از دانشگاه کارنگی ملون با دیوید برنت روانشناس در دانشگاه پیتسبورگ در انجام این تحقیق همکاری کرده است. آنها ۱۰ واژه مرتبط با مرگ، ۱۰ واژه مثبت و ۱۰ واژه منفی را  به ۳۴ شرکت کننده نشان دادند. نیمی از گروه تمایل به خودکشی از خود نشان دادند و نیمی دیگر واکنشی عادی به این کلمات نشان دادند.

 

سپس محققان روی شش واژه انتزاعی تمرکز کردند که فعالیت مغزی را در تمام گروه ها افزایش داد. این واژه ها عبارتند از: مرگ، ظلم، مشکل، آزاد، خوب و ستایش.

 

هنگامیکه هر کدام از شرکت کننده ها درمورد هر واژه فکر می کردند، دانشمندان فعالیت مغزی آنها را با کمک اسکنر مغزی تحلیل می کردند.

 

این اسکن ها تمایزهای زیادی با یکدیگر داشتند. در مغز افراد متمایل به خودکشی دانشمندان فعالیت قابل توجهی در بخش جلویی مغز مشاهده کردند.

 

آنها متوجه  شدند نتیجه تحقیق آنها درمورد شرکت کنندگان گروه کنترل یا خودکشی تا ۹۱ درصد صحت داشته است.

 

البته آزمایش های بیشتر این روش در گروه های بزرگتر  میزان عمومیت و قابلیت آن برای پیش بینی رفتارهای مرتبط با خودکشی را تعیین می کند.

 

تلگرام

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

تلگرام