تختی به تمام معنا یک انسان وارسته بود – fovj

صبا 1 468
شهردار تهران در مراسم کلنگ زنی پروژه تجمیع ۵۰ پلاک محله تختی

شهردار تهران صبح امروز همزمان با پنجاهمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی در مراسم کلنگ زنی پروژه تجمیع ۵۰ پلاک محله تختی حضور یافت.

محمد علی نجفی

به نقل از تبیان به نقل قول از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، پزشک محمد علی نجفی در مراسم کلنگ زنی یکی از بزرگترین پروژه های تجمیعی نوسازی شهر تهران ضمن گرامیداشت پنجاهمین سالروز درگذشت مرحوم تختی، اظهار کرد: وی هیچ گاه از مردم فاصله نگرفت و رابطه خود را هر روز با مردم مستحکم تر کرد؛ مرحوم تختی هر چه مشهور تر شد و افتخارات بیشتری برای خود، خانواده محله و کشورش کسب کرد، روحیه مردم دوستی و اعتقاد به اصل بودن مردم در همگی مسایل در وی زیاد تقویت شد.

وی خاطر نشان کرد: مرحوم تختی از جهت ورزشی، اجتماعی، سیاسی و ایضا اخلاقی یک انسان وارسته به تمام معنی، الگو و الگو برای دیگران به شمار می رفت؛ مسلما این جنبه اخلاقی شخصیت تختی تنها در ایران شناخته شده نبود بلکه همگی کسانی که در دنیا با ورزش سر و کار داشتند و نام تختی را شنیده بودند، وجه اصلی علاقه مندی آنها روحیه اخلاقی، فتوت و جوانمردی تختی بود.

نجفی اظهار امیدواری کرد شرایطی در کشور درست شود که امثال تختی در قسمت های گوناگون ورزشی کشور زیاد باشند تا اخلاق، جوانمردی و زندگی با مردم در بین جامعه ما هر چه زیاد تقویت شود.

شهردار تهران افزود: اینکه بنده توسعه اخلاق شهروندی را به عنوان یکی از محورهای برنامه خود مد نظر قرار دادم به همین خاطر است که اگر بتوانیم اخلاقیات را در جامعه ترویج دهیم، زیادی از مسایل و مشکلات ما حل شده و یا حل آنها ساده تر می شود ایضا تبعیض ها، ناروایی ها، بی عدالتی ها و برخی از مفاسد اخلاقی ما هم با کمک اخلاق در سایه سعی، کوشش و برنامه ریزی قابل حل است.

۱۲۷ مالک در این پروژه وجود دارند که همگی دست به دست هم داده تا کلنگ این مجموعه به زمین بخورد.

وی با ایما و اشاره به پروژه تجمیع ۵۰ پلاک فرسوده در محله تختی، گفت: این کاری است که مقدمات آن برای توافق نهایی با همگی مالکان، برنامه ریزی و داشتن نقشه تمام شده امروز وارد فاز دوم در برنامه عملیاتی خواهیم شد. مسلما درمورد بافت های فرسوده سعی ما باید خیلی زیاد شود؛ خصوصا آنکه زلزله ملارد توجهات را به مساله پایداری شهر تهران و میزان استقامت ساختمان ها جلب کرد.

شهردار تهران خاطر نشان کرد: باید از این فضا و فرصت درست شده حداکثر استفاده را خصوصا در نوسازی بافت های فرسوده ببریم چرا که بافت فرسوده صدمه پذیری بیشتری در مخالفت با زلزله دارند؛ در این زمینه هم گفت و گو هایی در مجلس شورای اسلامی و دولت صورت گرفته که امیدواریم تنها در حد گفت و گو باقی نماند.

نجفی تصریح کرد: معتقدم اگر از طریق بودجه عمومی دولت و کمک مجلس یک تصمیم اساسی و جدی درمورد نوسازی بافت های فرسوده گرفته نشود نمی توان در تهران کار مهمی انجام داد.

وی با ایما و اشاره به وجود کم و بیش سه هزار و ۲۸۰ هکتار بافت فرسوده در شهر تهران تاکید کرد: در تهران که جزو شهرهای موفق در زمینه نوسازی بافت فرسوده بوده تا کنون کم و بیش ۴۰ درصد بافت های فرسوده نوسازی شده که در این ۴۰ درصد هم مشکلات و مسایل عدیده ای وجود دارد، از جمله آنکه امکانات خدمات شهری زیاد کم است و یا اصلا وجود ندارد، به این ترتیب رضایت مردمی که فعالیت های نوسازی در خانه آنها انجام شده، جلب نشده است.

شهردار تهران به روند واکاوی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق و ایضا صحن مجلس شورای اسلامی ایما و اشاره و تاکید کرد: از نمایندگان مجلس درخواست می کنم نوسازی بافت های فرسوده، خصوصا در شهر تهران را در حد حرف باقی نگذارند؛ مردم و مسئولان در تهران هم باید دنبال کنند که بعد از این همگی حرف درمورد خطرات زلزله، در بودجه عمومی سال ۹۷ از مجلس چه چیزی برای بافت فرسوده بیرون می آید.

وی گفت: اگر تصمیم اساسی و جدی برای نجات شهر تهران و نجات مردم گرفته شود، ما هم به تصمیم مجلس احترام می گذاریم و تقدیر می کنیم که نمایندگان مجلس به خوبی تکلیف و مسئولیت خود را انجام دادند اما اگر این تصمیم گرفته نشود، باید به عنوان مسئولان شهر تهران به مردم گزارش دهیم که نمایندگان شما در مجلس برای بافت فرسوده چه کردند.

به گفته نجفی هم اکنون کم و بیش پنج درصد مساحت شهر تهران را بافت فرسوده تشکیل می دهد این در حالی است که ۱۵ درصد جمعیت شهر در این پنج درصد مساحت زندگی می کنند؛ به این ترتیب تراکم جمعیت در بافت فرسوده تهران سه برابر تراکم متوسط شهر تهران در صورت تجلی حادثه، تلفات جانی در بافت فرسوده زیاد زیادتر از دیگر نقاط خواهد بود.

شهردار تهران ادامه داد: هم اکنون توپ در زمین مجلس است و مجلس باید نشان دهد که برای نوسازی بافت های فرسوده عزم جدی دارد؛ در گذشته هم شهرداری سعی هایی کرده که در مجموع برخی عملات شهرداری خیل موفق نبوده است.

او به پیگیری فعالیت سازمان نوسازی شهرداری تهران در زمان حضورش در شورای شهر ایما و اشاره و عنوان کرد: درکنار راه اندازی دفاتر خدمات رسانی، تسهیل گری و رابطه با مردم در برخی زمان ها شهرداری حتی ساخت و ساز در بافت فرسوده را با فروش اوراق مشارکت بر عهده داشت که در مجموع خیلی موفق نبود؛ این در حالی است که هم اکنون محور برنامه های ما باید اتکا به خود مردم برای همکاری و اتکا به قسمت خصوصی برای سرمایه گذاری و فعالیت های اجرایی باشد.

نجفی تاکید کرد: به قسمت خصوصی که در بافت فرسوده سرمایه گذاری می کند باید تبریک گفت چرا که در کنار فعالیت های اقتصادی، یک مسئولیت اجتماعی را هم انجام می دهند و به جمعیتی خدمت می کنند که باید از آن به عنوان یک عمل مثبت اجتماعی و اخلاقی یاد کرد؛ در کنار آن شهرداری هم باید در حد مقررات و ضوابط پشتیبانی کند تا نه تنها سرمایه گذاران فعلی به ادامه سرمایه گذاری دلگرم شوند بلکه سرمایه گذاران دیگر هم برای حضور در بافت فرسوده درک علاقه مندی داشته باشند.

شهردار تهران ادامه داد: به دلیل بی حساب و کتابی ساخت و ساز در شمال تهران و وجود ساختمان های گران قیمت، دیگر انگیزه چندانی برای سرمایه گذاری در شمال تهران وجود ندارد چرا که تقاضا در شمال شهر وجود ندارد؛ در کنار آن سیاست های شهرداری هم این نیست که همانند پیشینه به ساختمان های بلند مرتبه در خیابان های تنگ شمال شهر مجوز ساخت دهد. به این ترتیب از آنجا که تقاضا برای خرید مسکن و انگیزه برای سرمایه گذاران در شمال شهر تقلیل یافته، به صورت طبیعی سرمایه گذاران به سمت جنوب، شرق ، جنوب غربی و جنوب شرقی شهر سوق پیدا کرده اند.

وی با اظهار اینکه « با فراهم کردن ظرفیت ها و امکانات مناسب در بافت فرسوده می توانیم جریان وسیع تری برای نوسازی بافت های فرسوده درست کنیم» اظهار کرد: شخص رئیس جمهور رابطه به این مساله علاقه مند هستند که دولت در زمینه نوسازی کمک کند اما اینکه این کمک قابل اعتنا باشد یا خیر را آینده نشان می دهد. وی شخصات جلساتی را برای بافت فرسوده برگزاری کردند و ما هم در کنار مدل های پیشی، یک مدل جدیدی برای نوسازی برنامه ریزی کردیم که امیدواریم در قالب این مدل، هر چه زودتر چند پروژه عظیم را کلید بزنیم.

نجفی به تشریح جزئیات پروژه نو برای نوسازی بافت های فرسوده پرداخت و گفت: می توانیم از زمین های شهرداری و ارگان های قسمت دولتی و عمومی به سرمایه گذاران بدهیم تا بدون اینکه مردم مجبور به تخلیه منازل خود باشند، ساختمان های خود را در کنار بافتهای فرسوده بسازند؛ بعد از تمام شدن ساختمان ها به مردم امتیازاتی می دهیم که به ساختمان نو بروند و بعد محله را تخریب می کنیم؛ به این ترتیب در زمین نو همان پروسه پیشی را انجام می دهیم و دوره ای درست می شود که می توان مرتبا زمین ها را در بافت فرسوده خالی کرد تا رابطه به نوسازی آنها عمل شود.

وی ادامه داد: این مدل مورد علاقه رئیس جمهور است و در این زمینه هم قول همگی مدل همکاری را دادند اما در کنار بودجه عمومی دولت و کمک مجلس، نقش بانک ها با دادن وام های ساخت و ساز با سود کمتر و ایضا برای اعطای وام به متقاضیان خرید آپارتمان ها زیاد جدی است.

شهردار تهران تاکید کرد: بعد از حضور سرمایه گذاران، بخشی از آپارتمان ها مالکان پیشی با ضریب یک و نیم برابر واگذار می شود و بخشی از آپارتمان ها هم برای سرمایه گذار است که بتواند با فروش آن ها، سود منصفانه ای را دریافت کند. برای اینکه در قسمت دوم تقاضا درست کنیم و مردم بتوانند این واحد ها را خریداری کنند، قرار شد وام های مسکن با یارانه زیاد از حالت فعلی را پرداخت کنند تا تقاضا برای خرید این آپارتمان ها افزایش پیدا کند و سرمیاه گذار در فاصله زمانی کوتاهی بتواند سرمایه و سود حاصله را دریافت کند.

نجفی در پایان ضمن تقدیر از کلیه دست اندر کاران در اجرای این پروژه ، از سرمایه گذاران و مسئولان سازمان نوسازی تقدیر کرد و گفت: امیدواریم سرمایه گذار محترم سعی کند تا در کمتر از مدت ۱۸ ماه این پروژه آماده شود؛ من هم قول می دهم اگر این پروژه ظرف ۱۲ ماه به اتمام برسد برای بازگشایی آن حضور پیدا کنم تا با همت ما، رضایت مردم محقق شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران هم در این مراسم با ایما و اشاره به تجمیع و نوسازی ۵۰ پلاک در محله تختی، اظهار امیدواری کرد: در کمتر از دو سال واحدهای مسکونی ساخته شود.

میرصادقی صبح امروز در مراسم کلنگ زنی ۵۰ واحد تجمیعی محله تختی واقع در منطقه ۱۲ با اظهار اینکه امروز همزمان با ۵۰ سالگی درگذشت پهلوان تختی توانستیم عمل مهمی در بازآفرینی محله تختی انجام دهیم، گفت: محله تختی کم و بیش ۲۲ هزار نفر جمعیت دارد و ۸۰ هکتار است که ۵۳ هکتارش بافت فرسوده و ۱۶ هکتار بافت ناپایدار است که در سال‌های گذشته سند توسعه محله تختی با افق پروژه ۱۴۰۰ به تصویب رسید.

دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران با اظهار اینکه ۳۵۰۲ پلاک در این محله است که کم و بیش ۳۰۰۰ پلاک فرسوده است، گفت: کم و بیش ۱۳۰۰ پلاک یعنی کم و بیش ۴۱ درصد در محله تختی نوسازی شده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اظهار اینکه پروژه نوسازی این ۵۰ پلاک مدت‌ها طول کشید، گفت: ۱۲۷ مالک در این پروژه وجود دارند که همگی دست به دست هم داده تا کلنگ این مجموعه به زمین بخورد.

وی با ایما و اشاره به اینکه سرمایه گذار قسمت خصوصی در این منطقه یک سازنده معتبر است، گفت: با سامانه اجرایی و سازه نوینی که در این پروژه به کار می‌رود امید است در کمتر از دو سال واحدهای مسکونی ساخته شود.

میرصادقی با اظهار اینکه تقریبا سرانه‌های شهری در این منطقه صفر است، گفت: امیدواریم بتوانیم با کمک سازمان نوسازی حالت بافت فرسوده در این منطقه را التیام بخشیم.


تلگرام

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلگرام