دریافتن این که چرا ایتالیا کشوری دارای محبوبیت روزافزون برای تحصیل و مطالعه است، دشوار نیست. بالاتر از همه، این کشور میزبان دانشگاه بولونیا است، که به باور عموم، کهنه‌ترین دانشگاه مدرن جهان است. ولی وجود یک دانشگاه برجسته و نخبه پرور با قدمتی کمتر از ۵۰ سال در شهر پیزا بنام “سانتانا” توجه همگان را به خود جلب کرده است.

صبا 1 468

به گزارش فوج نیوز، ایتالیا در طول تاریخ با فراز و نشیب زیادی همراه بوده است و این کشور دارای یکی از ثروتمندترین و متنوع‌ترین فرهنگ‌های جهان، آمیزشی از آداب و رسوم و عادات و سنن مختلف در ۲۰ منطقه جداگانه است.

ایتالیا در قلب جنوب اروپا قرار دارد؛ از گذرگاه‌های آلپ در شمال تا سواحل مدیترانه‌ای در جنوب.

ایتالیا بیشتر از هر کشوری در جهان دارای جاذبه‌های ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است. این جاذبه‌ها، همراه با غذاهای مشهور این کشور، میراث تاریخی خاص و فرهنگ بی‌انتها از جمله دلایلی هستند که ایتالیا را در سال‌های گذشته به طور مداوم در میان کشورهای پربازدید در جهان قرار داده است.

اگر فکر می‌کنید ایتالیا به عنوان یک مقصد خوب برای تحصیلات شماست، به مطالعه بیشتر در مورد بعضی از بهترین موسسات کشور بر اساس رتبه دانشگاه جهانی تحصیلات دانشگاهی مراجعه کنید.

هر شهر بزرگ ایتالیا میزبان یک دانشگاه بزرگ است که اکثر آنها دولتی هستند. با این حال، دانشگاههای خصوصی در ایتالیا نیز وجود دارند و ایضا مدارس عالی فارغ التحصیلی که به طور خاص در تدریس و تحقیق در سطح تحصیلات تکمیلی و بالاتر قرار دارند.

چهار نظام اصلی تحصیل در سیستم آموزش عالی ایتالیا وجود دارد. اامان و اساسی‌ترین اصل، دوره “لارا” سه ساله است که معادل مدرک لیسانس است.

دوره “لارا” شامل یک دوره سه ساله تحصیلی است که پس از آن یک دوره تحصیل دو ساله برای مقطع تحصیلی بعدی قرار دارد که آن را معادل درجه کارشناسی ارشد می‌دانند.

سپس دوره “سیلکو یونیکو” وجود دارد که دوره پنج یا شش ساله پیوسته در بعضی از رشته‌ها از جمله داروسازی، دامپزشکی، معماری و حقوق است که در آن یک مدرک کارشناسی ارشد پیوسته اعطا می‌شود. به این علت که توقفی بین کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود ندارد.

در نهایت دوره “دوتوراتو دی ریسرا” وجود دارد که یک برنامه دکتری است و تنها در مدارس فوق لیسانس ارائه می‌شود.

اکنون به معرفی دانشگاه “اسکولا سوپریور سانتانا” می‌پردازیم؛ دانشگاهی که طبق آخرین فهرست اعلامی از طرف پایگاه معتبر “THE” حائز برترین رتبه میان تمام دانشگاههای ایتالیا شده است.

“اسکولا سوپریور سانتانا” یک دانشگاه عمومی است که متخصص علوم کاربردی است.

این دانشگاه دارای امتحان ورودی سختی است و اگر دانشجویان بتوانند نمرات بالا به دست آورند و مهارت خود را در دو زبان نشان دهند، می‌توانند به صورت رایگان تحصیل کنند.

با توجه به اینکه تعداد چنین دانشجویانی زیاد کم است، اکنون کمتر از ۱۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه حضور دارند.

رشته‌های تحصیلی مورد ارائه در “اسکولا سوپریور سانتانا” عبارتند از علوم تجاری، علوم اقتصادی، علوم حقوقی، علوم سیاسی، علوم کشاورزی، علوم پزشکی، مهندسی صنایع و مهندسی اطلاعات.

این دانشگاه در آخرین رتبه‌بندی دانشگاههای جهان که از طرف پایگاه “THE” اعلام شده در جایگاه ۱۵۵ قرار دارد.

این دانشگاه در سال ۱۹۸۷ تاسیس شده و در میان دانشگاههای با عمر کمتر از ۵۰ سال، دارای رتبه نهم است.

سانتانا یک دانشگاه معتبر و دارای مجوز اختصاصی برای اعطای درجه استادی و دکتری است، اما مدارک کارشناسی خود را با همکاری دانشگاه “پیزا” اعطا می‌کند.

دانشجویان دانشگاه پیزا برای ورود به دانشگاه سانتانا باید امتحان سختی را بگذرانند.

دانشجویان ملزم به کسب عالی‌ترین نمرات در آزمون‌های ورودی می‌باشند و باید به دو زبان خارجی مسلط باشند. در عوض، آنها می‌توانند به صورت رایگان در سانتانا تحصیل کنند.

دانشگاه سانتانا تاکنون و در عمر نسبتا کوتاه خود در مقایسه با دیگر دانشگاهها، بعضی از شخصیت‌های علمی و سیاسی برجسته ایتالیا را تربیت کرده است.

جاماانو آماتو، نخست وزیر ایتالیا، جاماانو تونونی، دانشمند عصب شناس و نیکولتا باتینی، اقتصاددان تنها تعدادی از فارغ التحصیلان تاثیرگذارترین دانشگاه ایتالیا هستند.

دانشجویان در سانتانا می‌توانند در شهر پیزا، یک شهر تاریخی با ده‌ها جاذبه گردشگری، تاریخی، کلیساها و مکان‌های لذت بخش در کنار برج کج مشهور آن اقامت داشته باشند.

منطقه اطراف آن یعنی استان توسکانی نیز برای زیبایی طبیعی خود، تاکستان‌ها، سواحل و معماری خیره‌کننده مرکز این استان(فلورانس) مشهور است.

تلگرام

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

تلگرام