زنان در پست‌های عالی مدیریتی ناپدید می‌شوند

صبا 1 468
ابتکار:

زنان در پست‌های عالی مدیریتی ناپدید می‌شوند

فوج > فوجی – ::
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور از اهمیت برنامه ریزی در حفظ تعادل جنسیتی در سطح مدیریت‌های استانی خبر داد و گفت: شاهدیم که زنان در پست‌های عالی مدیریتی تقریبا ناپدید می‌شوند.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار که در دومین نشست تخصصی تبادل نظر پیرامون برنامه‌های امور زنان و خانواده در دولت دوازدهم صحبت می‌کرد  با اشاره به شورای فوجی کشور که امروز با حضور روحانی برگزار شده است ادامه داد: در این جلسه قوه قضاییه طرح‌ها و برنامه‌های خود را در خصوص مداخله در اعتیاد و مقابله با آسیب‌های فوجی ارائه کرد. همچنین ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در حوزه اعتیاد به بیان راهکارهای خود پرداخت.

ابتکار با تاکید بر اهمیت نقش سازمان‌های مردم نهاد برای پیشبرد و موفقیت در طرح‌های مقابله با آسیب‌های فوجی اظهار کرد: بررسی‌ها و گزارش‌ها نشان می‌دهند که رشد قابل قبولی در دهه‌های اخیر در حوزه سمن‌ها اتفاق افتاده است و می‌توان از این پتانسیل برای افزایش امید فوجی استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه در زمینه آمار و تصویر درست از واقعیت‌های فوجی با دشواری‌هایی روبرو هستیم ادامه داد: آمارهای شفاف در تشخیص روند آسیب‌های فوجی کمک شایانی خواهند کرد با این وجود باید بر روی اخباری که موجب ایجاد ناامیدی و کاهش نشاط فوجی می‌شوند تمرکز بیشتری داشته باشیم و تلاش کنیم تا با ارائه اخبار توام با امیدواری به سمت بهبود و تعالی جامعه حرکت کنیم.

  • فعاليت اميدوارنه آموزش و پرورش در بحث اعتياد و محيط زيست

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با ابراز امیدواری از انتشار کتب جدیدی که در حوزه اعتیاد توسط آموزش و پرورش منتشر شده‌اند، اضافه کرد: این سازمان همچنین کتاب‌های خوبی را در زمینه مهارت‌های زندگی و انسان و محیط زیست در دستور کار خود قرار داده است. با این وجود باید با نگاهی کلان به سمت مبارزه با آسیب‌های فوجی حرکت کنیم.

معصومه ابتکار با اشاره به ماده ۱۰۱ و اهمیت برنامه ریزی در حفظ تعادل جنسیتی در سطح مدیریت‌های استانی اظهار کرد: باید نگاه متوازنی نسبت به زنان و مردان و فرصت‌های برابر آنان داشت چرا که توسعه بدون حفظ تعادل جنسیتی و فرصت‌های برابر برای زنان و خانواده‌ها میسر نخواهد شد. رویکرد گفت‌وگوی ملی خانواده در تلاش است تا این نگاه را تقویت کند.

وی با بیان اینکه یکی از نقش‌های معاونت زنان و امور خانواده حمایت از تشکل‌هاست، گفت: در طرح‌های ملی به دنبال «توان افزایی» و «هم افزایی» فعالیت تشکل‌ها در حوزه نشاط فوجی، هنر، محیط زیست و … هستیم.

  • اطلس آسيب هاي فوجي مفيد است

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به اطلس آسیب‌های فوجی که توسط وزارت کشور تهیه شده است ادامه داد: این اطلس با اطلس زنان که توسط معاونت امور زنان و خانواده تهیه شده همپوشانی‌های زیادی دارد و به نظر می‌رسد که در برنامه ریزی‌های استانی نقش مفیدی ایفا خواهد کرد.

ابتکار در خصوص حضور زنان در پست‌های مدیریتی عالی اظهار کرد: در صورتیکه زنان با گذراندن سلسله مراتب اداری که توسط شورای عالی اداری پیش بینی شده است به پست‌های مدیریتی بالا دست پیدا کنند، دستاوردی که از این طریق برای آنان ایجاد خواهد شد از حضور یک وزیر زن در کابینه نیز بیشتر خواهد بود. با طی این مسیر به شکل آهسته و پیوسته کشور نیز به مرحله‌ای خواهد رسید که به شکل گسترده از حضور زنان بهره‌مند شود.

وی با انتقاد از تحلیل‌های آماری که توسط بعضی از دستگاه‌های کشور ارائه شده و ادعا می‌کند که از 30 درصد زنان در پست‌های اجرایی خود استفاده کرده‌اند افزود: نباید فراموش کرد که این مصوبه شامل بهره‌مندی از زنان تنها در مدیریت اجرایی و میانی نیست بلکه باید از آنان در تصمیم سازی و مدیریت عالی نیز استفاده شود. این در حالیست که شاهدیم که زنان در پست‌های عالی مدیریتی تقریبا ناپدید می‌شوند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به طرح تاب آوری فوجی که در شورای فوجی کشور توجه ویژه‌ای به آن شده است اظهار کرد: در حال حاضر با این میزان از آسیب‌های فوجی که گریبان گیر کشور است باید جامعه را با روش‌های علمی به سمت شناخت آسیب‌ها سوق دهیم و به افزایش توان و خودباوری شهروندان کمک کنیم.

تلگرام

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلگرام