سعی سران امنیت ملی دولت ترامپ برای حفظ اختیارات جنگی رئیس‌جمهور – فوج نیوز

صبا 1 468

مشاوران نظامی و سیاست خارجی ارشد دونالد ترامپ اعلام کردند که او نیازی به اختیارات جدید از سوی کنگره به منظور اجازه جنگ ضد شبه‌نظامیان در جهان را ندارد.

به گزارش فوج نیوز، به نقل از خبرگزاری فرانسه، قانونگذاران آمریکایی در حال بررسی، به روزرسانی یا لغو قانونی تحت عنوان اختیارات استفاده از نیروی نظامی (AUMF) که در ۱۴ سپتامبر ۲۰۰۱ سه روز بعد از حملات ۱۱ سپتامبر تصویب شد، هستند.

 

این بررسی‌ها می‌تواند به آنها کمک کند تا مجددا اختیارات خود براساس قانون اساسی اعمال نظر درمورد تصمیم‌های جنگ و صلح را بازیابی کنند اما رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا و جیمز ماتیس، وزیر دفاع این کشور گفته‌اند که چنین اتفاقی غیرضروری و شتاب زده خواهد بود.

 

تیلرسون به سناتورها گفت: آمریکا اختیارات قانونی برای پیگیری کمپین‌ها ضد طالبان، القاعده و نیروهای وابسته از جمله داعش را دارد و در حال حاضر به دنبال هیچگونه اختیارات جدید کنگره یا بیشتر به منظور اعمال زور نیست.

 

او اظهار داشت: قانون AUMF مربوط به سال ۲۰۰۱ سنگ بنای عملیات‌های نظامی آمریکا بوده و همچنان اختیارات قانونی را به منظور شکست تهدید فراهم می‌کند.

 

این دو نفر تاکید کردند که اگر کنگره به دنبال جایگزین کردن قانون AUMF است نباید تا زمانی که قانون اختیارات دیگری برای جایگزینی فوری آن آماده باشد و پوشش قانونی را برای عملیات‌های جاری و بازداشت مظنونان ارائه می‌کند، این کار را انجام دهد.

 

ماتیس هشدار داد: ما نمی‌توانیم برای جنگ ضد دشمن منعطفی که امیدوار است ما اراده جنگ را تا زمان لازم نداشته باشیم یک چارچوب زمانی سفت و سخت تعیین کنیم. این جنگ ضد یک دشمن فراملیتی صورت می‌گیرد که به مرزهای بین‌المللی احترامی نمی‌گذارد و برای حوزه‌های عملیات‌هایش محدودیت‌های جغرافیایی قائل نیست.

 

از زمان تصویب قانون AUMF سه رئیس‌جمهور در آمریکا به اختیارات مربوط به این قانون و ایضا یک متمم دیگر مربوط به آن در سال ۲۰۰۲ به منظور دست زدن به عملیات‌ها ضد گروه‌های افراط گر در مناطق مختلف جهان متکی بوده‌اند.

 

منتقدان می‌گویند، جورج دبلیو بوش، باراک اوباما و دونالد ترامپ خیلی فراتر از شرایط اختیاراتی که در اول هدفش از بین سازمان القاعده تحت رهبری اسامه بن‌لادن عمل کردند.

 

ماه جاری میلادی زمانی که به یکباره اعلام شد چهار سرباز آمریکایی در کشور نیجر توسط شبه‌نظامیان کشته شدند بسیاری از آمریکایی‌ها تعجب کردند از اینکه پنتاگون صدها سرباز در غرب آفریقا مستقر کرده است. حالا نیز تعدادی از قانونگذاران به دنبال اعمال حق کنگره براساس قانون اساسی آمریکا به منظور تصمیم‌گیری درمورد زمان و مکان جنگ‌های آمریکا به بهانه مبارزه با تهدیدات و تروریسم هستند اما با مقاومت کاخ سفید مواجه شدند.

 

روز دوشنبه ماتیس و تیلرسون این پیام را نزد کمیته روابط خارجی سنا تحت ریاست منتقد سرسخت ترامپ یعنی سناتور باب کورکر مطرح کردند.

 

کورکر گفت: قانونگذاران درمورد مسیر پیش‌رو اختلاف داشته و نمی‌توانند شکاف میان کسانی که خواهان یک قانون AUMF محدود و جدید هستند با کسانی که معتقدند محدود کردن فرمانده کل قوا در زمان جنگ غیرعاقلانه است را پر کنند.

 

سناتور بن کاردین، دموکرات ارشد این کمیته هشدار داد که مخالفت‌های فزاینده‌ای ضد اختیارات نظامی بی‌پایانی که اساسا چراغ سبز یک جنگ بی پایان جهانی در سایه هستند مطرح است.

 

در عین حال سناتور تیم کین، عضو دموکرات این کمیته ماتیس و تیلرسون را درخصوص ابعداد عملیات‌های نظامی با توجه به حادثه اخیر نیجر مورد بازخواست قرار دادند.

 

کیم گفت: من فکر می‌کنم که این جنگ ابدی شده و شدیدا نگران اعطای قدرت به روسای جمهور برای این جنگ‌ها بدون رایزنی با کنگره هستم.

 

او خواهان یک بحث عمومی گسترده و به رای گذاشتن لایحه جدید آماده شده از جانب او و یک سناتور جمهوری‌خواه به نام جف فلیک برای اصلاح قانون AUMF شد.

 

فلیک گفت: کنگره باید ورود پیدا کند.

 

با این حال ماتیس و تیلرسون نسبت به هرگونه اعمال محدودیت‌ها و شرایطی برای نیروهای نظامی آمریکا که به دشمنانشان اجازه تصاحب ابتکارعمل را بدهند، هشدار دادند.

 

تیلرسون و ماتیس گفتند: ‌دونالد ترامپ اجازه حمله به کره شمالی را از سوی کنگره ندارد اما قانون اساسی آمریکا تحت شرایطی که در آن شهروندان آمریکا و منافع امنیت ملی این کشور با تهدید قریب الوقوع مواجه هستند این اختیار را به او می‌دهند.

 

با این حال این پاسخ شدیدا باعث نگرانی چند قانونگذار دموکرات شد که از بابت صحبت‌های تقابلی اخیر ترامپ ضد کره شمالی نگران هستند.

 

سناتور کریس مورفی این سوال را مطرح کرد که آیا صرفا تملک سلاح هسته‌ای دارای قابلیت حمله به آمریکا در سطح یک تهدید قریب الوقوع قرار می‌گیرد یا خیر اما هر دو طرف از پاسخ به آن سرباز زدند.

 

مورفی و چند دموکرات دیگر در حال برنامه ریزی برای تهیه قانونی هستند که جلوی ترامپ را از دست زدن به جنگ پیشگیرانه ضد کره شمالی بدون وجود تهدید قریب الوقوع یا اجازه فوری کنگره می‌گیرد.

 

بخش اعظم این جلسه استماع حدودا سه ساعته حول محور قانون AUMF برگزار شد.

 

تیلرسون و ماتیس تاکید کردند که در صورت ارائه یک قانون اختیارات جنگی جدید نباید هیچگونه محدودیت زمانی جغرافیایی برای جنگ در نظر بگیرد تا دشمن اطلاع قبلی نداشته باشد.

 

ماتیس خاطر نشان کرد: ما باید تصدیق کنیم که در دوران درگیری‌های مکرر قرار داریم و اگر به دشمنانمان نگویی که چه روزی می‌خواهیم درگیری را متوقف کنیم آن وقت است که احتمال پایان دادن به چنین درگیری را در زمانی زودتر بیشتر کرده‌ایم.

 

تلگرام

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

تلگرام