مسکن ۲ درصد بالاتراز تورم می‌ایستد – فوج نیوز

صبا 1 468

  اخباراقتصادی,خبرهای   اقتصادی,مسکن

یک کارشناس اقتصاد مسکن گفت: در نیمه دوم سال جاری قیمت مسکن ۱۱ تا ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال پیش افزایش قیمت خواهد داشت. 

سعید آگشته در گفت‌وگو با فوج نیوز اظهار کرد: شواهد نشان می‌دهد بخش مسکن به تدریج در دو حوزه قیمت و تقاضا با افزایش نسبی مواجه شده است. هم‌اکنون قیمت مسکن تقریبا با نرخ تورم برابری می‌کند و پیش‌بینی من این است که در ماه‌های آینده یک تا دو درصد بالاتر از نرخ تورم قرار گیرد.

 

وی با بیان این‌که سیاست‌های حمایتی دولت در حوزه تسهیلات منجر به افزایش تقاضای مسکن شده است گفت: امیدواریم دولت حمایت‌های خود را از بازار مسکن ادامه دهد. البته حمایت از طریق تسهیلات به تنهایی نمی‌تواند مسکن را از رکود درآورد بلکه اصلاح ساختار نظام پاما کشور باید به این بخش کمک می‌کند. بر این اساس دولت باید با سرسختی، مساله کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی را پی‌گیری کند.

 

این کارشناس اقتصاد مسکن تصریح کرد: تا زمانی که نرخ سود بانکی کمتر از ارزش افزوده بخش مسکن نباشد، مسکن آن جان اصلی را نخواهد گرفت. هم‌اکنون واحدهای صنعتی بین ۲۵ تا ۳۵ درصد با رکود مواجه هستند که در هر سه حوزه حوزه اشتغال، تاماد و فروش دچار کاهش شده‌اند. بخصوص در صنایع وابسته به بخش مسکن این رکود عمیق‌تراست.

 

آگشته، مخاطب‌شناسی را در حوزه تاماد مسکن، ضروری دانست و گفت: سالیانه در ایران باید یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود. البته مسکن متقاضی، نه مسکن عرضه‌کننده. عرضه مازاد ۲.۵ میلیون واحد مسکونی به این علت بود که عرضه‌کننده با یک سری تعاریف وارد تاماد شد ومتقاضی با شاخص‌های خود عمل به خرید کرد. تا زمانی که این دو گروه به هم نزدیک نشود همان اتفاقی می‌افتد که در مسکن مهر و مسکن لوکس افتاد.

 

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون حدود ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی داریم. این عدد شاید به ظاهر زیاد باشد اما در واقع این میزان تاماد ۲.۵ سال است. برای این ۲.۵ میلیون واحد تقاضا هست اما تقاضا همراه با توان خرید بالا نرفته است. البته این واحدهای خالی هم مخاطب خاص خود را دارد که در زمان مناسب تحت تاثیر اقتصاد کلان و با ارایه مشوق‌هایی عمل به خرید خواهند کرد.

 

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که سیاست‌های ناصحیح در بخش مسکن مهر منجر به ایجاد واحدهای بدون متقاضی شد، تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین ایرادات مسکن مهر در حوزه مطالعات صفر و مکان‌یابی اشتباه بود که در اکثر سایت‌ها حادثه افتاد. هم‌اکنون در پرند سازندگان ساختمان می‌سازند اما خالی است؛ چون متناسب با نیاز متقاضیان ساخته نشده است.

 

آگشته تصریح کرد: دولت سیاستی را در حوزه بازآفرینی شهری اتخاذ کرده که به اعتقاد من سیاست اصاما است. اگر این روند ادامه پیدا کند هم اصلاح کالبد شهری حادثه می‌افتد و هم تنظیم بازار در این مناطق ایجاد خواهد شد.

 

تلگرام

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

تلگرام