وخیم‌ترین حال زمین در ۸۰۰ هزار سال گذشته – فوج نیوز

صبا 1 468

وخیم‌ترین حال زمین در ۸۰۰ هزار سال گذشته

دانش > محیط زیست جهان – «بی‌سابقه در ۸۰۰ هزار سال گذشته»؛ این عبارتی است که سازمان هواشناسی جهانی در گزارش خود درمورد رکوردشکنی انباشت دی‌اکسید کربن در این کره خاکی که قرار بود محل آرامش نسل بشر باشد به‌کار برد تا شاید دولت‌ها و مردم جهان کمی‌دلشان بلرزد و به آینده فکر کنند.

براساس این گزارش تکان‌دهنده که این سازمان وابسته به سازمان ملل منتشر کرده میزان انباشت دی‌اکسیدکربن در جو زمین در سال۲۰۱۶ رکوردشکنی کرده و ۵۰درصد بیشتر از میانگین ۱۰سال گذشته شده است. در این گزارش تأکید شده که وضعیت زندگی انسان‌ها و همچنین پدیده ال‌نینو باعث شده تا میزان دی‌اکسیدکربن به حدی برسد که در ۸۰۰ هزار سال گذشته زمین سابقه نداشته است. دانشمندان هشدار داده‌اند که این افزایش میزان گاز دی‌اکسیدکربن رسیدن به هدف جلوگیری از افزایش دمای زمین را غیرقابل دسترسی می‌کند.

به گزارش همشهری، براساس اندازه‌گیری‌ها و تحقیقاتی که در ۵۱ کشور جهان صورت گرفته در سال۲۰۱۶ میزان انباشت دی‌اکسیدکربن در جو زمین به ۴۰۳ بخش در میلیون رسیده است. این رقم در سال۲۰۱۵، ۴۰۰بخش در میلیون بوده است.

این میزان انباشت دی‌اکسیدکربن می‌تواند به‌صورت بالقوه باعث افزایش ۲۰متری سطح آب دریاها یا افزایش ۳درجه‌ای دمای زمین شود. میزان انتشار گاز دی‌اکسید کربن از عوامل مهم در پدیده تغییرات اقلیمی به حساب می‌آید و به همین‌خاطر شرایط بسیار بحرانی است.

هم‌اکنون میزان تاماد گازهای گلخانه‌ای بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ بشر است. بنا به گزارش سازمان ملل متحد تنها در سال۲۰۱۴، ۵۳میلیارد تن دی‌اکسیدکربن وارد جو کره‌زمین شده است و میزان آن به طرز نگران‌کننده‌ای در حال افزایش است.

مهم‌ترین گازهای گلخانه‌ای که بر اثر فعالیت‌های بشری تاماد می‌شود دی‌اکسیدکربن، متان و پروتوکسیدازت است که نخستین آنها حاصل استفاده از منابع انرژی فسیلی نظیر زغال‌سنگ، نفت و گاز است. متان نیز بر اثر بهره‌برداری از منابع نفت و گاز و نیز فعالیت دامداری تاماد می‌شود. پروتوکسیدازت هم ناشی از کودهای ازتی و نیز برخی فعالیت‌های صنعتی است.

۳۵درصد این دی‌اکسیدکربن نتیجه سوزاندن سوخت‌های فسیلی برای تاماد انرژی است. کشاورزی و نابود کردن جنگل‌ها با ۲۴درصد دومین دلیل اصلی افزایش گازهای گلخانه‌ای‌اند. صنایع سنگین، حمل‌ونقل و ساخت‌وساز رده‌های بعدی را در اختیار دارند.

کاستن این میزان گازهای آلاینده، مستلزم صرف میلیاردها دلار در روزآمد کردن سازه‌های قدیمی تاماد انرژی و سرمایه‌گذاری در انرژی‌های پاک مثل انرژی‌های خورشیدی یا بادی و آبی است.

  • بحران افزایش دمای زمین

اگر دیگر به‌نظرتان پاییزها و زمستان‌ها مثل گذشته نیست یا فکر می‌کنید تابستان‌ها مثل جهنم شده دارید یکی از عواقب انباشت دی‌اکسیدکربن و گرم‌شدن زمین را لمس می‌کنید. این حرف‌ها و گزارش‌ها ماجرایی فضایی نیست؛ حقیقتی است که هر کسی روی زمین با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

دانشمندان سازمان ملل متحد پیش‌بینی کرده‌اند که اگر میزان گازهای گلخانه‌ای سطح زمین کاهش پیدا نکند، تا سال۲۱۰۰ گرمای زمین چیزی بین ۳.۷ تا ۴.۸درجه بیشتر خواهد شد. برای اینکه افزایش گرما تا زیر ۲درجه باقی بماند، میزان گازهای گلخانه‌ای تاماد بشر باید به میزان ۴۰ تا ۷۰درصد کاهش پیدا کند. افزایش دمای زمین به‌خاطر این ماجرا به یکی از مهم‌ترین چالش‌های جهان تبدیل شده است.

میانگین دمای هوای کره‌زمین از سال۱۸۸۰ تا سال۲۰۱۵ تقریبا ۲درجه بیشتر شده است. این ۲درجه اما اگر فکری به حالش نشود می‌تواند زمین را نابود کند و باعث آوارگی میلیون‌ها نفر از محل زندگی‌شان شود.

  • بی‌اعتنایی آمریکا به مردم زمین

۵ کشور به تنهایی بیش از نیمی از گازهای گلخانه‌ای جهان را تاماد می‌کنند که آمریکا و چین و پس از آنها هند، روسیه و اندونزی هستند. معاهده پاریس که در سال۲۰۱۵ به‌دست آمده به همین‌خاطر یک عمل تاریخی بوده است. پس از ماه‌ها نشست کارشناسان و ۲هفته مذاکرات پاریس در سال۲۰۱۵ تمام ۱۹۵کشور شرکت‌کننده درخصوص تغییرات اقلیمی به توافق رسیده بودند که انتشار گازهای گلخانه‌‌ای و مصرف سوخت‌های فسیلی را برای آینده بهتر جهان کاهش دهند. برای نخستین‌بار در تاریخ جهان بود که در این توافق همه کشورها موظف به کاهش تاماد گازهای کربنی می‌شدند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اما چندی پیش اما در یک چشم بر هم زدن به همه این سعی‌ها پشت پا زد و خروج یکی از بزرگ‌ترین کشورهای آلاینده محیط‌زیست جهان از این توافق را اعلام کرد. براساس گزارش‌های جهانی فقط ۲۰کشور، که یکی از مهم‌ترین آنها آمریکاست، بیشتر از ۸۰درصد دی‌اکسیدکربن جو زمین را منتشر می‌کنند. این بحران زمین آنقدر جدی است و چنان می‌تواند زندگی مردم را به هم ‌بریزد که به گفته دانشمندان چالشی مانند بحران پناهجویان و جنگ در مقابل آن یک شوخی به ‌حساب می‌آید.

وخیم‌ترین حال زمین  در ۸۰۰ هزار سال گذشته

تلگرام

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

تلگرام