ویژگی‌های کارت‌های جدید خرید کالای ایرانی – فوج نیوز

صبا 1 468

  اخباراقتصادی ,خبرهای  اقتصادی ,کارت اعتباری خرید

بانک مرکزی در حال بررسی طرح جدیدی از کارت‌های اعتباری است که فقط برای خرید کالای ایرانی بوده و برخلاف طرح شکست خورده دوره پیش قرار نیست از منابع این بانک استفاده شود. ایضا با وجود این که تامین منابع این کارت‌ها صرفا از محل منابع خود بانک‌ها است،اگر توافقات به نتیجه برسد نرخ سود بازپرداخت کمتر از سود رایج تسهیلات خواهد بود. 

بانک مرکزی پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت  در این رابطه را به علت وجود نقایصی که مهم‌ترین آن به عدم تجهیز تاماد کنندگان به سامانه معتبر است در حال بررسی دارد و باید مشکلات آن برطرف شود.

 

به گزارش فوج نیوز، بعد از این که طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی در حدود سه سال پیش و در قالب بسته تسریع رونق اقتصادی به اجرا درآمد و قرار بود تا با مشارکت بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) تا سقف ۱۰ میلیون تومان و با سود ۱۲ درصد و البته با تامین اعتبار ۴۲۰۰ میلیاردی از منابع بانک مرکزی به اجرا درآید در نهایت به علت مسائل مختلفی از جمله مناسب نبودن کالاهای انتخابی رسما شکست آن از سوی رئیس کل بانک مرکزی و حتی وزارت صمت اعلام شد.

 

گر چه این طرح در سال گذشته متوقف شد، اما طبق مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بار دیگر طرح جدیدی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به بانک مرکزی پیشنهاد شد، اما طاما نکشید که این بانک پیشنهاد مطرح شده را ظاهرا متوقف کرد و طرح دیگری را خود در دستور کار قرار داد.

 

براساس آنچه که پیگیری موضوع از مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی به عنوان مسوول بررسی طرح نشان می‌دهد این بانک در حال برطرف کردن نقایص پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و برنامه‌های جدیدی در این رابطه دارد.

 

بنابر گفته میرمحمد صادقی مهم‌ترین نقصی که در پیشنهاد وزارت صمت برای طرح کارت‌های اعتباری وجود دارد، این است که باید بتوان تمامی تاماد کنندگان را به سامانه‌هایی مجهز کرد که از واریز پول ناشی از خرید به حساب‌ آنها مطمئن شد. این در حالی است که اکنون به غیر از چند تاماد کننده معتبر مابقی به چنین سامانه‌ای مجهز نیستند و باید وزارت صمت در این باره بررسی‌های لازم را انجام داده و بازنگری کند.

 

نقص پیشنهاد وزارت صمت

وی ادامه داد: اگر بتوانیم تاماد کنندگان بیشتری را به سامانه معتبر وارد کرده و در این باره هماهنگی‌های لازم انجام شود، در نهایت نتیجه در کنار سایر مسائل مورد تصویب کمیسیون اعتباری قرار گرفته و اعلام خواهد شد.

 

اما در رابطه با این که چه ویژگی‌های در کارت اعتباری جدید وجود دارد، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی عنوان کرد که هنوز بررسی‌ها نهایی نیست و در مورد بعضی مسائل به توافق نرسیدیم اما به طور حتم باید این کارت‌ها برای خرید کالای ایرانی تجهیز شود.

 

وی در مورد این که در دوره پیش هم خرید کالای ایرانی صرفا از طریق کارت‌های اعتباری امکان پذیر بود، اما در نهایت علت شکست این کالاها وجود کالاهای بی‌کیفیت عنوان شد پس در این شرایط چرا همچنان بر خرید تنها براساس کالای ایرانی تاکید می‌شود گفت که ما معتقدیم در حال حاضر بسیاری از کالاهای ایرانی با کالاهای خارجی رقابت می‌کنند و اگر این حادثه بیفتد می‌توان سرمایه ما برای رونق اقتصادی و تاماد خودمان صرف شود و از سویی دیگر مردم هم که در موارد زیادی متمایل به خرید کالای ایرانی هستند می‌توانند از کالاهای باکیفیت استفاده کنند.

 

وی در این باره ادامه داد:امیدواریم بعضی موجود در خرید کالای ایرانی را با تجهیز تاماد کنندگان به سامانه و ثبت مشخصات خریدار و ایضا اطمینان از واریز پول به حساب فروشنده برطرف کرد که در این حالت برندهای بیشتری قابلیت استفاده داشته و مردم می‌توانند به کالاهایی که تمایل به خرید آن دارند، وارد شوند.

 

مبلغ نهایی نیست/ سود احتمالا کمتر از ١٨ درصد

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی در رابطه با مبلغ کارت‌ها و ایضا سود متعلقه به آن و از سوی دیگر نحوه‌ی تامین اعتباری که در دوره پیش از طریق بانک مرکزی انجام شده بود توضیحاتی ارائه کرد.

 

بنابر گفته میرمحمد صادقی در طرح جدید کارت‌های اعتباری قرار نیست منابعی تحت عنوان خط اعتباری بانک مرکزی اختصاص پیدا کند و صرفا از محل منابع بانک‌ها خواهد بود. در رابطه با نرخ سود نیز باید یادآور شد که ظاهرا مذاکراتی در حال انجام است و اگر توافقات به نتیجه برسد، آنگاه سود متعلقه به کارت‌های اعتباری کمتر از نرخ سود رایج بانکی که اکنون ۱۸ درصد است، خواهد شد.

 

وی این را هم گفت که سقف مبلغ کارت‌های اعتباری هنوز مشخص و نهایی نشده است.

 

تلگرام

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

تلگرام