کشف یکی از داغ‌ترین سیارات خارج از منظومه شمسی – فوج نیوز

صبا 1 468

  اخبارعلمی ,خبرهای علمی , داغ‌ترین سیارات

محققان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل توانستند یکی از داغ‌ترین سیارات خارج از منظومه شمسی را که دمای آن به ۲۷۶۰ درجه سانتیگراد می‌رسد، در فاصله ۱۷۳۰ سال نوری از زمین شناسایی کنند. 

به گزارش  ایرنا از ساینس، این سیاره که Kepler-13Ab نام دارد در مداری زیاد نزدیک به ستاره خود گردش می‌کند و به همین علت دمای زیاد بالایی را تجربه می‌کند. ایضا به علت نیروی جاذبه زیادی که به آن وارد می‌شود، قفل شده و حرکت دورانی به دور خود ندارد. در نتیجه این وضعیت، یک طرف سیاره همواره در معرض تابش نور ستاره قرار دارد و طرف دیگر آن همواره تاریک است.

 

هنگامی که این سیاره از نقطه نظر زمین از پشت ستاره خود عبور می‌کرد، محققان با استفاده از تلسکوپ هابل توانستند اطلاعات طیف سنجی مادون قرمز را در رابطه با اتمسفر نیمه روشن سیاره به دست آورند. بر اساس این اطلاعات دمای سطوح بالای اتمسفر Kepler-13Ab در مقایسه با لایه‌های پایینی زیاد کمتر میزان شبیه‌سازی با استفاده از نوع‌های کامپیوتری مختص سیاره‌های داغ است.

 

به اعتقاد محققان این پدیده حاصل کمبود نوعی گاز جاذب نور (و تاماد کننده گرما) موسوم به اکسید تیتانیوم در لایه‌های بالایی اتمسفر است. این گاز معمولا در اتمسفر سیاره‌های داغ وجود دارد.

 

بر اساس تحقیقات انجام گرفته، بادهای شدیدی که در سیاره می‌وزند، این گاز را به نیمه تاریک می‌برند و در آنجا گاز سرد و متراکم شده و در نهایت به صورت برف روی سطح سیاره می بارد. جاذبه Kepler-13Ab زیاد زیاد بوده و شدت آن به شش برابر جاذبه مشتری می‌رسد. به همین علت گاز متراکم و برف حاصل از آن در لایه‌های پایینی اتمسفر در نیمه تاریک سیاره به دام افتاده و در همان جا باقی می‌ماند. این پدیده با عنوان تله سرد شناخته می‌شود و برای اامان بار در یک سیاره خارج از منظومه شمسی مشاهده شده است.

 

به اعتقاد محققان تله سرد در اغلب سیارات داغ ایجاد می‌شود، اما این فرآیند انتقال مواد از نیمه داغ به نیمه سرد تنها در سیاراتی رخ می‌دهد که جاذبه سطحی بالایی دارند. 

 

تلگرام

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

تلگرام