کودکانِ زیادی صادق! – fovj

صبا 1 468
روش برخورد با کودکان زیادی صادق!

اگر شما فرزند خردسالی دارید باید بدانید که در همگی جا یک ضبط صوتی همراهتان است که کارش ضبط کردن گفت و گو ها و رازهای شماست و تنها منتظر است که کسی از او سفرماندار بپرسد تا مو به مو همگی را برای دیگران توضیح دهد!

کودک ،تربیت کودک ،خانواده ایرانی ،رازداری ،خبرچینی ،دهن لقی ،اعتماد ،بازی

یقیناً برای شما هم حادثه افتاده است که گاهی رازهایی را که در زندگیتان وجود دارد از زبان دیگران شنیده اید که گاهی فاش شدن آن رازها حتی باعث اختلافات خانوادگی هم شده است ! اگر شما فرزند خردسالی دارید باید بدانید که در همگی جا یک ضبط صوتی همراهتان است که کارش ضبط کردن گفت و گو ها و رازهای شماست و تنها منتظر است که کسی از او سفرماندار بپرسد تا مو به مو همگی را برای دیگران توضیح دهد!به این کودکان ، کودکان زیادی صادق می گوییم که هر کسی هرچیزی از آنها می پرسد سریع همگی چیز را می گویند…

مسلما هیچ کس دوست ندارد که مسائلی که در زندگی برایش حادثه می افتد در جایی درز پیدا کند. گاهی از این دهن لقی بیش از حد فرزندتان کلافه می شوید و از روی عصبانیت سر او داد می زنید اما هیچ فایده ای ندارد و دفعه ی بعد باز این کار را مرور می کند بعد چگونه باید با کودک دهن لق و خبرچینمان برخورد کنیم تا دست از این کارش بردارد؟

جلوی جمع کودکتان را خراب نکنید
یکی از رفتارهای ناپسند که باعث لج بازی کودک می شود داد زدن، فحش دادن و به عبارتی تنبیه کودک در حضور دیگران است که مسلما این رفتار نه تنها در تربیت کودک تاثیر مثبتی نخواهد داشت بلکه باعث می شود کودک در انجام کار مورد نظر اصرار ورزد و مجددا آن را مرور کند.

 سعی کنید که در حضور کودک از مسائل و رازهای خانوادگیتان با دیگران نگویید و دست کم زمانی که خواب است یا در خانه نیست با دیگران گفت و گو کنید.

شما حق دارید که  وقتی فرزندنتان در جمع رازی را فاش می کند عصبانی شوید اما اندکی آرامش خود را صیانت کنید و از راهش وارد شوید .

راهش چیست؟

اول از همگی اینکه کودک چه چیزی را در جمع بیان می کند جدی است . یک زمانی کودک در جمع چیزهای بی اهمیتی همانند اینکه دیشب شام چه خورده ایم ؟ یا دیروز کجا رفته ایم را بیان می کند که در اینصورت والدین نباید هیچ مدل واکنشی از خود نشان دهند  اما اگر کودک مسائل جدی و شخصی زندگیتان همانند اینکه مامان و بابام دیشب باهم دعوا کردن یا بابام اخراج شد و… را در جمع اظهار کرد، او را از جمع بیرون بکشید و از حستان به او بگویید . مثلا بگویید:« من خیلی ناراحت شدم که مسائل خصوصی زندگیمان را جلوی بقیه گفتی» و تا چند دقیقه ناراحتیتان را در ظاهر به او نشان دهید.

رازداری را به کودکتان اموزش دهید
کودکان همانگونه که شبیه ضبط صوت هرچه را می شنوند پخش می کنند ، هرچه را می بینند هم شبیه آن رفتار می کنند لذا یکی از دلایل دهن لقی کودکان خود والدین هستند. از انجایی که حریم خصوصی خیلی برای کودک جا نیفتاده است هنگامی که والدین در حضور کودک هر چیزی را بیان می کنند  کودک هم  این کار را در حضور دیگران انجام می دهد لذا سعی کنید که در حضور کودک از مسائل و رازهای خانوادگیتان با دیگران نگویید و دست کم زمانی که  خواب است یا در خانه نیست با دیگران گفت و گو کنید.

مساله ی دیگر در رابطه با اموزش رازداری به کودک جلب اعتماد کودک است.رازهای کودکان نزد دیگران چیز بی اهمیتی است اما برای کودکان ارزشمند است لذا وقتی کودکتان رازی را هرچند بی ارج و ارزش به شما می گوید و از شما می خواهد که به کسی نگویید

 وقتی کودکتان رازی را هرچند بی ارج و ارزش به شما می گوید و از شما می خواهد که به کسی نگویید شما باید امین او باشید و به هیچ قمیتی اجازه ندهید که این اعتماد از بین برود

شما باید امین او باشید و به هیچ قمیتی اجازه ندهید که این اعتماد از بین برود.اگر راز کودکتان را به دیگران حتی به همسرتان بگویید او دیگر به شما اعتماد نخواهد کرد. چنین مواردی که کودک رازی را به شما می‌گوید و از شما می خواهد که آن را به کسی نگوید موقعیتی خوب است تا به او یاد دهید که فاش کردن راز دیگران باعث می شود که دیگر کسی به ما اعتماد نداشته باشد و خیال او را از بابت اینکه رازش را فاش نمی کنید راحت کنید.
با کودکان راز نگه داری را بازی کنید
یکی از موثرترین روش ها برای آموزش چیزی به کودکان بازی با کودک است. در هر چیزی که اعتنا می کنید کودک نیاز به اموزش دارد آن مسئله را از راه و روش خودش با کودکتان بازی کنید . در زمینه ی راز نگه داری شما می توانید با بازی کردن یکسری اطلاعات به او بدهید و رازی داری را به او بیاموزید به عنوان مثال : وسیله‌ای را در جایی مخفی کنید و به کودک بگویید که این یک راز است و در مورد آن با کسی حرف نزند. اگر کودک توانست یک روز به کسی چیزی نگویید او را ترغیب کنید .


 

 

تلگرام

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلگرام