امام حسن مجتبی (ع)

امام حسن مجتبی (ع)

 

تاریخ انبیاء و چهارده معصوم قسمت مربوط به امام حسن مجتبی (ع)

مشخصات کتاب

سرشناسه : ندایی، فرامرز، گردآورنده
عنوان و نام پدیدآور : تاریخ انبیاء از آدم تا خاتم. زندگانی چهارده‌معصوم و معجزات آنها/ به کوشش فرامرز ندایی.
مشخصات نشر : تهران: سما: اروند ۱۳۸۹.
مشخصات ظاهری : ۲ج. (در یک مجلد).
شابک : ۹۷۸-۹۶۴-۶۸۵۱-۴۳-۶
وضعیت فهرست نویسی : فیپا
یادداشت : کتاب حاضر قبلا در دو جلد مجزا با عناوین ٓ زندگانی چهارده‌معصوم و معجزات آنان ٓ و ٓ تاریخ انبیاء از آدم تا خاتم ٓ منتشر شده است.
عنوان دیگر : زندگانی چهارده‌معصوم و معجزات آنان.
موضوع : پیامبران — سرگذشتنامه
موضوع : چهارده معصوم — سرگذشتنامه
موضوع : چهارده معصوم — معجزات
رده بندی کنگره : BP۸۸/ن۳۶ت۲۳ ۱۳۸۹
رده بندی دیویی : ۲۹۷/۱۵۶
شماره کتابشناسی ملی : ۲۰۱۷۹۹۵

امام حسن مجتبی (ع)، امام دوم

اشاره

امام حسن در پانزدهم رمضان سال سوم هجری متولد گردید [۱] امام حسن علیه‌السلام سبط اکبر و نخستین اولاد فاطمه زهرا علیهاالسلام و مولای متقیان علی علیه‌السلام است که بعد از شهادت پدرش به امامت رسید.
عده‌ای از بزرگان و اشراف عراق که قبلا با امام حسن بیعت کرده بودند خواهان بیعت با معاویه شده و در خفا به وی نامه نوشتند که در حرکت به سوی عراق عجله کند. اما معاویه بر خلاف روشی که در زمان مولا علی اتخاذ کرده بود از سختگیری به ملایمت گرائیده و در نامه‌ای که برای امام حسن نوشت، نام ایشان را برنام خود مقدم شمرد.
با وجود بر این وقتی که امام حسن اطلاع حاصل کرد که معاویه با سپاهی گران از شام به طرف عراق حرکت نموده است، لشکری فراهم آورده و آنان را به فرماندهی عبید الله بن عباس به عنوان مقدمه سپاه به سوی شام روانه نمود. [۲] .
قیس بن سعد و سعید بن قیس را همراه عبیدالله بن عباس فرستاد و خود با سپاهیان تحت امر خویش عازم شام شد.
امام حسن پس از ورود به مدائن در خطبه‌ای که بالای منبر خواند عدم تمایل خود را به جنگ و خونریزی ابراز داشت. به همین علت عده زیادی از همراهان ایشان ناراضی شده و به سراپرده امام حسن ریخته و اموال ایشان را غارت نمودند.
بعد از این واقعه هنگام شب شخصی از تاریکی استفاده کرده و با شمشیر به امام حسن حمله نمود که پای ایشان صدمه دید. این شخصی جراح بن سنان و از قبیله بنی اسد و به گفته بعضی از مورخین از یاران امام حسن بود. برخی هم او را از خوارج می‌دانند. [۳] .
امام حسن را روی تختی خوابانده و به مداین آوردند و در منزل سعد بن مسعود ثقفی

[ صفحه ۱۰۳] 

فرماندار و نماینده امام در مدائن بستری نموده و به مداوای ایشان پرداختند.
عبیدالله بن عباس به خاطر رشوه‌ای که از معاویه دریافت کرده بود، سپاه خود را بدون تعیین جانشین رها نموده و به طرف معاویه گریخت. اما قیس بن سعد فرماندهی سپاه را به عهده گرفت و با لشکریان شام جنگ سختی را آغاز و آنها را مجبور به عقب نشینی نمود [۴] .
معاویه با نوشتن نامه‌ای در صدد فریب قیس بن سعد برآمد اما قیس فریب نخورده و به معاویه نامه نوشت که هیچوقت مرا دیدار نخواهی کرد جز اینکه بین من و تو شمشیر باشد.
به همین علت وقتی که امام حسن با معاویه صلح نمود و به قیس امر فرمود که بیعت کند، شمشیری بین او و معاویه گذاردند و قیس بدین صورت بیعت نمود.
امام حسن از جنگ و خونریزی بیزار بود و میل نداشت خون مسلمانان بخاطر امر خلافت ریخته شود.
امام حسن علیه‌السلام پس از امضاء صلحنامه، با خانواده خویش از عراق به مدینه عزیمت فرمود.
امام حسین با نظر برادر خود موافقت نداشت و اصرار نمود که برادرش جنگ با معاویه را ادامه دهد اما امام حسن نپذیرفت و پس از اینکه امان نامه یاران خویش را از معاویه دریافت کرد قرارداد صلح را امضاء نمود.
این صلح نامه در ۲۵ ربیع الاول سال ۴۱ هجری به امضاء رسید. [۵] 
امام حسن علیه‌السلام بنابر مقتضیات اوضاع و احوال زمان و رعایت حال مسلمین صلح کرد و از خلافت کناره گرفت.
امضاء این صلح‌نامه مانع از انجام وظایف امامت نبود و امام حسن پیوسته از اعمال زشت معاویه انتقاد می‌نمود. [۶] .

[ صفحه ۱۰۴] 

امام حسن را چندین بار (بنا به روایتی ۷۰ بار) مسموم می‌نمایند. آخرین بار سمی که باعث شهادت ایشان گردید سوده الماس بود که توسط جعده (اسماء) زن امام حسن به ایشان خورانده شد و ایشان در ۲۸ صفر سال ۵۰ هجری به شهادت رسیدند [۷] .

زنان و فرزندان امام حسن مجتبی (ع)

کفعی و در مصباح تعداد زوجات امام حسن را بالغ بر ۴۶ نام برده و عده‌ای را نیز به نام کنیز ایشان معرفی می‌کند بنا به روایتی امام حسن دارای ۲۵۰ زوجه بوده است.
امام حسن دارای ۱۵ فرزند می‌باشد که بزرگترین آنها زید است. زید و دو خواهرش ام‌الحسن و ام‌الحسین از ام‌البشیر هستند. زید پس از امام حسن متاما صدقات رسول الله بوده و صد سال عمر نمود. مدفن ایشان در بقیع می‌باشد زید جد حضرت عبدالعظیم است. [۸] .
دیگر از فرزندان امام حسن: عمر- قاسم – عبدالله و عبدالرحمن از ام‌ولد، و حسن ابن الحسن و یا حسن مثنی از خوله است (درواقعه کربلا حسن مثنی ۱۱ ساله بود که زخمی شد اما نجات پیدا نمود.)
پس از شهادت امام حسن برادرش امام حسین طبق وصیت آن حضرت بر وی نماز خواند و بعد از غسل و تکفین، خواست پیکر مطهر ایشان را نزدیک قبر جدش رسول اکرم دفن نماید اما عایشه مانع شد. از این رو پیکر پاک ایشان را به بقیع برده و در آنجا دفن نمودند.
حال ببینیم دو تن از سرداران سپاه امام حسن به نام عبیدالله ابن عباس و قیس ابن سعد چگونه مردانی هستند.
عبیدالله بن عباس بن عبدالمطلب پسر عموی پیغمبر اکرم است. [۹] عباس عموی

[ صفحه ۱۰۵] 

رسول اکرم است که به مخالفت با پیغمر خدا در جنگ بدر شرکت کرد و به دست ابوالیسر کعب بن عمرو و انصاری (از اصحاب پیغمبر) به اسارت گرفته شد اما رسول اکرم وی را آزاد نمود. [۱۰] .
برادر عبیدالله، عبدالله بن عباس همان کسی است که مولا علی او را به حکومت بصره منصوب کرد اما او بیت المال مسلمین را سرقت نموده و به مکه فرار نمود. [۱۱] .
عبیدالله بن عباس در زمان خلافت مولا علی به حکومت یمن منصوب شد اما موقعی که یسره بن اطاه به دستور معاویه به یمن حمله کرد عبیدالله از برابر یسر فرار نموده و فرزندان خود را بر جای گذاشت که کشته شدند.
قیس بن سعد بن عباده در شجاعت و سخاوت مشهور و به دوستی با امیرالمؤمنین و فرزندان ایشان معروف است. وی در جنگ صفین از خود رشادتهای زیادی به خرج دادو از طرف مولا علی به امارت مصر منصوب گردید. [۱۲] تا چهار پشت قیس به سخاوت معروف بودند و هیچکس در سخاوت و احسان به این خانواده نمی‌رسید.
سعد بن عباده پدر قیس از رؤسای مردم مدینه و در تمامی جنگها پرچمدار انصار بود. وی در فتح مکه پرچمداری سپاه اسلام را به عهده داشت.
پس از رحلت رسول اکرم، سعد از کسانی بود که با ابوبکر بیعت نکرد بکله مردم را دعوت به بیعت با مولا علی نمود.
پس از آن در زمان خلافت ابوبکر، سعد از مدینه خارج و در محلی به نام حوران (سر راه دمشق) مسکن گزید تا اینکه در سال پانزدهم هجری به دستور عمر بن خطاب، خالد بن اماد و محمد بن مسلمه انصاری هر کدام تیری به سوی وی افکنده و او را هلاکت می‌رسانند و علت را اینطور شایع می‌کنند که: چون سعد سرپا بول نمود او را کشتیم.

[ صفحه ۱۰۶] 

قیس پس از بیعت با معاویه به مدینه بازگشت و در سال ۵۹ یا ۶۰ هجری در مدینه دیده از جهان فروبست.

پاورقی

[۱] چهارده معصوم، عمادزاده / ۵۲۸٫
[۲] منتهی الامال، قمی / ۲۷۲ و ۲۷۳٫
[۳] یکی از شیعیان و از یاران امام حسن با همان شمشیر شکم ضارب را درید. چهارده معصوم، عمادزاده / ۵۴۰ و ۵۴۱٫
[۴] چهارده معصوم / ۵۴۵٫
[۵] چهارده معصوم، عمادزاده / ۵۴۶٫
[۶] یکی از مفاد صلح نامه این بود که معاویه بعد از خود جانشینی انتخاب و معرفی نکند. چهارده معصوم / ۵۴۶٫
[۷] چهارده معصوم، عماد زاده / ۵۴۹ و ۵۵۱٫
[۸] منتهی الامال، قمی / ۲۹۰ و ۲۹۱٫
[۹] منتخب التواریخ، خراسانی / ۲۸٫
[۱۰] تاریخ طبری، ج ۹۸۱ / ۳٫
[۱۱] اکثر محققین این موضوع را تکذیب می نمایند. تاریخ طبری، ج ۲۴۷۷ / ۶٫
[۱۲] تاریخ طبری، ج ۲۴۹۱ / ۶٫

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “امام حسن مجتبی (ع)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: