مطمئنیم که خدایی ماهیت و وجود دارد

دین ودین‌داری در میان نوجوانان آمریکایی

مطمئنیم که خدایی ماهیت و وجود دارد

کودک و نوجوان :
«نوجوانان به مذهب علاقه‌مند هستند؛ اما می‌خواهند دین را جدا از ساختار‌های نهادی و به‌روش خودشان باور کنند.»

«لیزا پی‌یِرس» (Lisa Pearce) و «ملیندا لاندکوئیست‌ دنتون» (Melinda Lundquist Denton) این حرف را می‌گویند. آن‌ها مطالعات فراگیر‌ای در زمینه‌ی دین و نوجوانان داشته‌اند و با دوهزار و ۵۳۰ نوجوان در سنین گوناگون از طریق _نظر_‌سنجی و گفتگو درمورد‌ی ایمان و عادت‌های مذهبی آن‌ها گفت و گو کرده‌اند.

پی‌یرس، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه کارولینای شمالی در چَپِل‌هیل (Chapel Hill) می‌گوید: «این‌طور نیست که نوجوانان به‌طور پیش‌فرض در مورد مذهب عقیده‌ی منفی داشته باشند. بررسی ما نشان می‌دهد که آن‌ها به این موضوع فکر می‌کنند و مسلما به‌دنبال چیز‌هایی هستند که پرشور است و در آن‌ها پتانسیل ماهیت و وجود دارد.»

در نتیجه‌ی این تحقیق، نوجوانان را براساس مشخصات مذهبی‌شان به پنج دسته تقسیم کردند:

اَبیدِازاد (Abiders) که ۲۰درصد نوجوانان را تشکیل می‌دهند، بالا‌ترین سطح علاقه به دین را دارند و تمرین‌هایی در زمینه‌ی مذهب انجام می‌دهند. آن‌ها نه تنها به خدا اعتقاد دارند، چه بسا به‌طور مرتب دعا می‌کنند، در خدمات مذهبی شرکت می‌کنند، داوطلب می‌شوند و شایدً می‌گویند دین آن‌ها، تنها ایمان واقعی است.

آداپتِازاد (Adapters) هم ۲۰درصد دیگر از نوجوانان را شامل می‌شوند. این گروه سطح بالایی از دین‌داری شخصی را نشان می‌دهند. آن‌ها بیش‌تر از هرکسی اعتقادات دیگران را می‌پذیرند و در مراسم مذهبی حضور دارند. آن‌ها به کسانی که نیاز به کمک دارند یاری می‌رسانند.

اَسنترها (Assenters) که ۳۱درصدی هستند، به خدا اعتقاد دارند؛ اما دست کم کشمکش را با ایمان خود دارند. آن‌ها می‌گویند مذهب به جنبه‌های دیگر زندگی‌شان وابسته است.

آوُیدرها (Avoiders)‌ هم ۲۴درصد هستند و به خدا اعتقاد دارند، اما در هیچ عمل مذهبی شرکت نمی‌کنند. خدای آن‌ها یک‌جای دور است و اکثر آن‌ها وابستگی دینی ندارند.

پنج‌درصد باقی‌مانده هم شامل نوجوانانی می‌شود که به خدا ایمان ندارند و در مراسم دینی شرکت نمی‌کنند. آن‌ها را با عنوان آتئیست‌ها (Atheists) می‌شناسیم.

هم‌چنین _نظر_‌سنجی دیگری که در سال ۲۰۱۴ میلادی در سراسر ایالات متحده‌ی آمریکا انجام شد، نشان داد ۵۴‌درصد از نوجوانان آمریکایی کاملاً مطمئن هستند که یک خدا ماهیت و وجود دارد.

گفتگو با نوجوانان و والدین آن‌ها نشان داد که نوجوانان آمریکایی، باور‌های مذهبی والدین خود را به طرز شگفت‌انگیزی نشان می‌دهند. سه نفر از چهار نوجوان آمریکایی بین سنین ۱۳ تا ۱۷ سال، خود را مسیحی می‌نامند، با این حال اکثر آن‌ها به یک محیط مذهبی پیش‌فرض اعتقاد دارند که حقیقتاًً هیچ‌‌ یک از ادیان بزرگ جهان را منعکس نمی‌کند.

  • همانند نوجوان‌های دیگر

بخشی از نوجوانان آمریکایی، مسلمان هستند. اما مسلمان‌بودن در آمریکا برای نوجوانان چطور است؟ سراغ دختران مسلمان رفته‌ایم و از آن‌ها خواسته‌ایم یک روز زندگی خود را با اعتنا به بُعد دینی آن، تعریف کنند.

«ما قبل از طلوع خورشید از خواب بیدار می‌شویم تا نماز صبح بخوانیم. برای خواندن نماز وضو می‌گیریم که به پاکیزگی جسمی و ذهنی مربوط است. پاکیزگی یکی از پنج ستون اسلام است. ما معتقدیم وقتی نماز می‌خوانیم، با خدا گفت و گو می‌کنیم.

بنابراین وقتی می‌خواهیم با پروردگار خود ملاقات کنیم، باید پاک باشیم. هم‌چنین لباس‌هایمان را تغییر می‌دهیم. زنان باید از پوشش سر به‌نام حجاب استفاده کنند، همان‌طور که در موقع خروج از خانه از حجاب استفاده می‌کنیم.

هنگامی که شما دختران مسلمان را می‌بینید ملتفت می‌شوید که ما از حجاب استفاده می‌کنیم.

حجاب پوششی است که ما گزینش کرده‌ایم. من به‌عنوان یک دانش‌آموز دبیرستانی کشمکش‌های زیادی در مدرسه ندارم.

زیرا مکان تحصیل من، یک مدرسه‌ی بسیار امن است. ما با دیگران دوست می‌شویم و اگر کسی بخواهد با ما دوست شود از او استقبال می‌کنیم. ما نماز دوم را در مدرسه می‌خوانیم.

در اسلام زمان زیادی صرف خانواده می‌شود. بنابراین زمانی که از مدرسه به خانه می‌رویم، بیش‌تر وقتمان را صرف کمک به مادرانمان در آشپزی و کار‌های خانه می‌کنیم. بعد نماز نوبت سوم را می‌خوانیم و بعد تکالیف مدرسه را انجام می‌دهیم.

اکثر مسلمانان در تعطیلات آخر هفته کلاس‌های قرآنی دارند، بنابراین تفسیر قرآن را هم تمرین می‌کنیم. قبل از رفتن به رخت‌خواب دعا می‌کنیم.

نوجوانان مسلمان با سایر نوجوانان متفاوت نیستند. هرچیزی را که دختران نوجوان دیگر دوست دارند، ما هم دوست داریم. ما کار می‌کنیم، به مدرسه می‌رویم، به درگاه خدا دعا می‌کنیم، دوستانی داریم، خانواده‌هایمان را دوست داریم و _همه خواهان صلح
هستیم.»

کتاب «جست‌وجوی روحانی: زندگی مذهبی و روحانی نوجوانان آمریکایی» نوشته‌ی کریستین اسمیت و ملیندا لاندکوئیست دنتون


ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: