فوج

درمان‌ با قرص‌ فلوریدسدیم‌، کلسیم و ویتامین‌ ـ د ممکن‌ است‌ با سخت‌ کردن‌ استخوان‌ اسفنجی‌ تشکیل‌ شده‌ مانع‌ پیشرف‌ بیشتر کاهش‌ شنوایی‌ گردد.
امروز جمعه 22 تیر 1403
تبليغات تبليغات

اتواسکلروز : Otosclerosis شرح بیماری علایم‌ شایع‌ علل‌ عوامل تشدید کننده بیماری پیشگیری‌...


 


اتواسکلروز : Otosclerosis


 

شرح بیماری

علایم‌ شایع‌

علل‌

عوامل تشدید کننده بیماری

پیشگیری‌

عواقب‌ مورد انتظار

عوارض‌ احتمالی‌

درمان‌

اصول‌ کلی‌

داروها

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

رژیم‌ غذایی‌

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

 

 

شرح بیماری:


 

اتواسکلروز رشد غیرطبیعی‌ تدریجی‌ استخوان‌ اسفنجی‌ در گوش‌ میانی‌. این‌ رشد مانع‌ عملکرد طبیعی‌ یکی‌ از استخوان‌های‌ کوچک‌ گوش‌ میانی‌ که‌ مسؤول‌ انتقال‌ صداست‌ شده‌ و از این‌ طریق‌ سبب‌ کاهش‌ شنوایی‌ می‌شود.

اتواسکلروز معمولاً هر دو گوش‌ را مبتلا می‌سازد و در هر دو جنس‌ و همه‌ سنینن‌ دیده‌ می‌شود ولی‌ در جنس‌ مؤنث‌ دوبرابر شایع‌تر بوده‌ و در سنین‌ 30-15 سال‌ شایع‌تر است‌. 

 

اتواسکلروز

 

علایم‌ شایع‌:


 

کاهش‌ شنوایی‌ تدریجی‌ و پیشرونده‌

وزوزگوش‌

شنوایی‌ بهتر در محیط‌های‌ شلوغ‌ نسبت‌ به‌ محیط‌های‌ ساکت‌

واژه اتواسکلروز از معنی یونانی کلمات سخت (اسکلرو) و گوش (اتو) گرفته شده است. این حالت در اثر رشد غیرطبیعی استخوان اضافی در استخوانچه های گوش میانی ایجاد می شود که منجر به عدم حرکت (فیکس شدن) استخوان رکابی می شود. استخوان رکابی باید آزادانه حرکت کند تا گوش به درستی کار کند و خوب بشنویم.

شنوائی یک پروسه پیچیده است. در یک گوش طبیعی، ارتعاشات صوتی از گوش خارجی وارد مجرای گوش شده و در آنجا به پرده صماخ برخورد می کنند.

 

این ارتعاشات باعث حرکت پرده گوش می شوند که به نوبه خود به سه استخوانچه کوچک گوش میانی شامل چکشی، سندانی و رکابی تقسیم می شود. هنگامیکه استخوانچه رکابی حرکت کند، سبب حرکت مایع گوش داخلی می شود که به نوبه خود ، روند تحریک عصب شنوائی را آغاز می کند.

عصب شنوائی انرژی صوتی را به مغز منتقل کرده و سبب شنیدن صوت می شود. وقتیکه هر قسمت از این روند مختل شود، شنوائی با اشکال مواجه می شود.

 

اتواسکلروز

 

علل:


چه کسی دچار اتواسکلروز می شود و چرا؟

تخمین زده می شود که ۱۰ % جمعیت بالغ سفید پوست دچار اتواسکلروز می شوند. این حالت در افراد ژاپنی و امریکای جنوبی کمتر و در آمریکایی های آفریقایی نادر است. در کل زنان میانسال سفید پوست بیشتر در معرض خطر هستند.

کاهش شنوائی اتواسکلروز پیشرونده است و می تواند از سنین ۱۵ تا ۴۵ سالگی شروع شود. اما معمولاً در اوایل دهه ۲۰ شروع می شود. بیماری هم زنان و هم مردان را می تواند درگیر کند اما به خصوص در زنان حامله که به  دلیل نا معلوم کاهش سریعی در شنوائی را تجربه می کنند، مشکل سازتر است.

تقریباً ۶۰ % موارد منشاء ژنتیکی دارند. به طور متوسط ، شخصی که یکی از والدینش به اتواسکلروز مبتلا است، ۲۵ % شانس گرفتن این بیماری را دارد. اگر هر دو والدین اتواسکلروز داشته باشند، خطر بیماری به ۵۰ % افزایش می یابد.

 

اتواسکلروز

 

علائم:


کاهش شنوائی تدریجی شایعترین علامت اتواسکلروز است. معمولاً در ابتدا افراد مبتلا متوجه می شوند که نمی توانند اصوات با فرکانس پایین (بم ) یا نجوا را بشنوند. علائم دیگر بیماری شامل گیجی، مشکلات تعادل و وزوز (احساس سوت زدن گوش، غرش در گوش، وزوز یا صدای فیش) در گوش یا سر می باشند.

راه تشخیص:


از آنجا که بسیاری از علائم معمول اتواسکلروز می تواند توسط حالات دیگر بالینی ایجاد شود، ضروری است که بیمار توسط متخصص گوش و حلق و بینی معاینه شود تا سایر علل احتمالی علائم را رد کند. پس از معاینه گوش، متخصص گوش و حلق و بینی درخواست شنوائی سنجی می کند.

بر پایه نتایج این تست ومعاینات بالینی، متخصص گوش و حلق و بینی، روش های درمانی مناسب را پیشنهاد می کند.

 

درمان اتواسکلروز:


 

اگر کاهش شنوائی خفیف است، متخصص گوش و حلق و بینی توصیه به ادامه پیگیری و استفاده از سمعک جهت تقویت صدای رسیده به گوش می کند.

فلوراید سدیم پیشرفت بیماری را آهسته می کند و ممکن است تجویز شود. در اغلب موارد اتواسکلروز، جراحی (به نام استاپدکتومی یا استاپدوتومی)، موثرترین روش برگرداندن یا بهبود شنوائی است.

 

داروها:


 

آنتی بیوتیک ممکن‌ است‌ پس‌ از جراحی‌ تجویز شود.

درمان‌ با قرص‌ فلوریدسدیم‌، کلسیم و ویتامین‌ ـ د ممکن‌ است‌ با سخت‌ کردن‌ استخوان‌ اسفنجی‌ تشکیل‌ شده‌ مانع‌ پیشرف‌ بیشتر کاهش‌ شنوایی‌ گردد.

بانک جامع اطلاعات پزشکی

 

بیماری آبسه‌ مغزي‌ يا اپي‌دورال‌ : brain or epidural abscess

  

 

دسته بندي: پزشکی سلامت,بیماری,مراقبت و دارو,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفي

مطالب پربازديد