فوج

هکرها فقط کامپیوتر و لپ‌تاپ‌های ما را مورد هجوم قرار نمی‌دهند.
امروز سه شنبه 29 خرداد 1403
تبليغات تبليغات

هک خودروهای جدیدخودروهای امروزی، قربانیان جدید هکرها


هکرها فقط کامپیوتر و لپ‌تاپ‌های ما را مورد هجوم قرار نمی‌دهند.

خودروهای امروزی، قربانیان جدید هکرها,با پیشرفت تکنولوژی صنعت خودروسازی، مطمئنا شاهد حضور هکرها در سیستم‌های کامپیوتری خودروها هم خواهیم بود.

اما هدف واقعی هکرها چیست؟با هجوم سیستم‌های نرم‌افزاری خودران و ارتباطات بین خودرویی به صنعت حمل‌ونقل، بسیاری از مردم نگران هکرها هستند. این نگرانی‌ها کاملا به‌جا و درست هستند، اما شاید نه به دلایلی که در ذهن شما است.

 

این طبیعت انسان است که باور کند بدترین صدمه‌ای که شخصی یا چیزی می‌تواند به ما وارد کند، صدمه فیزیکی است.

در زمان کودکی، ما از داستان‌های هیولایی که زیر تخت پنهان شده است و مجرم‌های چنگک به دست در طول جاده‌های بیابانی هراسان بودیم.

پس تعجبی ندارد که بسیاری از مردم نگران این باشند که هکرها بخواهند با کنترل ترمزها و فرمان خودرو در بزرگراه‌ها، به آن‌ها صدمه بزنند. پیش‌تر این نوع وضعیت را در دنیای واقعی در جیپ و دیگر خودروها شاهد بوده‌ایم.

 

اما این نوع تهدیدها از جمله‌ی سخت‌ترین کارها برای هکرها به‌حساب می‌آیند، چون آن‌ها به کنترل کامل خودرو از جمله کنترل ترمزها، فرمان و سیستم‌های دیگر نیاز دارند. همچنین، حملاتی از این قبیل از احتمال اندکی برخوردار هستند.

 

خالی کردن حساب یا حساب‌های بانکی شما: آیا روی گوشی هوشمند خود از Apple Pay یا سیستم پرداختی دیگری استفاده می‌کنید؟

آیا از طریق گوشی خود به وب‌سایت‌های بانکداری نیز وارد می‌شوید؟ هکرها شاید قادر باشند از طریق سیستم اطلاعاتی سرگرمی خودرو وارد گوشی همراه شما شوند و اطلاعات مهم را به دست آورند.

حتی اگر خودشان هم از آن‌ها استفاده نکنند، افرادی در دنیای وب تاریک (Dark web) هستند که تمایل دارند پول خوبی برای چنین اطلاعاتی پرداخت کنند.

 

نفوذ به داخل خودرو: امروزه، قفل بیشتر خودروها توسط کلیدهای راه دور باز می‌شوند که این سیستم‌ها در کنار مزایا، نقاط ضعف مخصوص به خود را نیز دارند.

در آینده، قفل‌ها شاید از طریق گوشی‌های هوشمند باز شوند و هک کردن و نفوذ به داخل این گوشی‌ها از طریق سیستم اطلاعاتی سرگرمی خودرو، روش مناسبی برای سوءاستفادهٰ‌گران فراهم کند تا به خودروی شما نفو‌ذ کنند و هر کاری دوست دارند انجام دهند.

 

IIHTS تخمین زده است تا سال ۲۰۲۰ میلادی، حدود ۵۵ درصد از خودروهای جدید به شبکه‌هایی مثل OnStar و Uconnect متصل خواهند شد.

با وجود راه‌ حل‌های ارتقا دهنده، این سازمان معتقد است که ۵۰ درصد از کل خودروهای موجود در دنیا چنین سطح اتصال و برقراری ارتباطی خواهند داشت.

 

این یک مشکل است؛ چون وقتی خودروها قادر به برقراری ارتباط (از طریق شبکه یا با یکدیگر) باشند، آنگاه در مقابل هکرها آسیب‌پذیر خواهند شد.

باشگاه خبرنگاران جوان

 

کودکان در فضای مجازی-والدین مجرمدسته بندي: اموزشی,اینترنت,علم و فن اوری,تکنولوژی دیجیتال و اینترنت,

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفي

مطالب پربازديد